BBC velí nový generál. V České televizi by se měli pozorně dívat

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Tim Davie je novým generálním ředitelem britské veřejnoprávní BBC. A málokdo by měl jeho misi sledovat tak bedlivě jako šéf České televize Petr Dvořák. BBC je totiž v nápadně podobné situaci jako ČT: taky čelí obvinění z politické zaujatosti, je příliš drahá a mladé diváky jí stále více berou kvalitní seriály, filmy a dokumenty globálních komerčních televizí, jako jsou Netflix nebo HBO.

V BBC sice nikdy nezažili takovou televizní stávku jako na Kavčích horách, i ona ale s politiky válčí. A nejvíc s těmi konzervativními, kteří zrovna vládnou. Právě ti ji dlouho obviňují z toho, že úplně nezohledňuje jejich hodnoty, což teď ještě vyostřil brexit. Před loňskými parlamentními volbami proto premiér Boris Johnson zakázal svým ministrům účast v pořadu Today rozhlasové stanice BBC Radio 4 (pod BBC spadá i veřejnoprávní rozhlas). 

Ministerskou „karanténu“ v BBC sice záhy zrušil koronavirus, protože vláda potřebovala informovat veřejnost, „válka“ ale trvá. V souvislosti s nástupem nového „generála“ do čela BBC citoval deník Financial Times jednoho z ministrů, který řekl, že hlavním úkolem Davieho bude najít funkční vztah s vládou. Ta příští rok jmenuje šéfa rady BBC a nijak se netají tím, že chce slavnou televizí, jež má veřejnost „informovat, vzdělávat a bavit“, pořádně zatřást.

Kauza Kuciak a osvobozený Kočner: V Česku bychom verdikt museli přijmout, na Slovensku je to složitější

sinfin.digital