BBC velí nový generál. V České televizi by se měli pozorně dívat

03. 09. 2020 • 18:51
KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Tim Davie je novým generálním ředitelem britské veřejnoprávní BBC. A málokdo by měl jeho misi sledovat tak bedlivě jako šéf České televize Petr Dvořák. BBC je totiž v nápadně podobné situaci jako ČT: taky čelí obvinění z politické zaujatosti, je příliš drahá a mladé diváky jí stále více berou kvalitní seriály, filmy a dokumenty globálních komerčních televizí, jako jsou Netflix nebo HBO.

V BBC sice nikdy nezažili takovou televizní stávku jako na Kavčích horách, i ona ale s politiky válčí. A nejvíc s těmi konzervativními, kteří zrovna vládnou. Právě ti ji dlouho obviňují z toho, že úplně nezohledňuje jejich hodnoty, což teď ještě vyostřil brexit. Před loňskými parlamentními volbami proto premiér Boris Johnson zakázal svým ministrům účast v pořadu Today rozhlasové stanice BBC Radio 4 (pod BBC spadá i veřejnoprávní rozhlas). 

Ministerskou „karanténu“ v BBC sice záhy zrušil koronavirus, protože vláda potřebovala informovat veřejnost, „válka“ ale trvá. V souvislosti s nástupem nového „generála“ do čela BBC citoval deník Financial Times jednoho z ministrů, který řekl, že hlavním úkolem Davieho bude najít funkční vztah s vládou. Ta příští rok jmenuje šéfa rady BBC a nijak se netají tím, že chce slavnou televizí, jež má veřejnost „informovat, vzdělávat a bavit“, pořádně zatřást.

Ostatně Johnson už odšpuntoval džina, když před časem řekl, že chce dekriminalizovat neplacení televizních poplatků, z nichž BBC nejvíc žije. Konzervativce BBC trápí takřka tradičně a občas se ani moc nesnaží maskovat svého méně konzervativního ducha, Johnson ale sundal rukavice. Davieho proto čeká tvrdý boj nejen o politickou nestrannost, ale i financování. Tedy v podstatě to samé, s čím u nás v poslední době bojuje i Dvořák, jen vyostřenější. 

Současná britská vláda se totiž BBC bojí mnohem méně než ta česká a debata o její reformě není na ostrovech tak mediálně zahalená do kýče boje „veřejnoprávního dobra“ s „politickým zlem“. Přituhuje ovšem i v Česku: stále více tuzemských politiků proti ČT brojí podobně a z podobného důvodu jako Johnson proti BBC. Motivace můžou být různé, každopádně nejčastěji to má podobu volání po zrušení nebo velkém přepsání konceptu koncesionářských poplatků, což na druhou stranu slouží politickým oportunistům i jako vábnička na voliče.

Na ČT tradičně útočili hlavně extremisti, poslední dobou s ní ale má problém i dominantní hnutí ANO. O příklonu televize k opozici veřejně mluví i mediální odborníci. Až na poslední chvíli taky poslanci schválili výroční zprávy ČT a bylo kolem toho hodně rušno, protože kdyby to neudělali, mohlo by to nakonec vyústit až v odvolání ředitele Dvořáka. A do třetice: obměněná Rada ČT bere teď svou kontrolní misi „od podlahy“.

„Tima Davieho čeká fůra práce, aby znovu vybudoval důvěru a ukázal, že nestrannost je základním kamenem státem financované organizace. Jinak budou hlasy volající po ukončení licenčního poplatku stále hlasitější,“ varoval ve Financial Times sir Gerald Howarth, konzervativní poslanec a kritik BBC. Pro Davieho to nejsou novinky, ostatně jeho proslovem k nástupu do funkce se vine varování, že tu BBC zase musí být pro všechny. Ze čtveřice priorit staví na první příčku „obnovit závazek nestrannosti“ a na jiném místě kolegům připomíná, že stanice nemá nijak „nezcizitelné právo na existenci“. Zkrátka si uvědomuje, že určitá část diváků by dnes za BBC ruku do ohně fakt nedala. 

To samé, o čem v britském tisku hovoří citovaný sir Howarth, čeká v Česku Dvořáka i jeho případného nástupce. ČT by proto nejvíc prospělo, kdyby přestala jakoukoli věcnou kritiku automaticky otáčet do boje za svou nezávislost. Jako externí politický komentátor ČT z vlastní zkušenosti vím, že na Kavčích horách určitě nevládne duch Miloše Zemana ani Andreje Babiše, řečeno hodně metaforicky. A taky že tu ve vzduchu stále visí kult knížete Schwarzenberga, byť blednoucí. Na Kavčích horách by si měli přestat myslet, že je ČT jejich a že mají patent na pravdu, protože objektivní veřejnoprávní zpravodajství i publicistiku rozhodně potřebujeme. Pravda ovšem je, že nejen Chalupáře i Malý pitaval z velkého města můžou klidně vysílat komerční televize. I ČT by prospělo zhubnutí o pár kanálů a miliard korun ročně.