Kauza Kuciak a osvobozený Kočner: V Česku bychom verdikt museli přijmout, na Slovensku je to složitější

Jan Januš

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Specializovaný trestní soud nepravomocně osvobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou v případě vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Pokud by se to stalo v České republice, rozsudek bychom mohli s poukazem na nezávislost soudního rozhodování, vládu práva a presumpci neviny přijmout. Pokud jde o Slovensko, je to daleko obtížnější. I když země v posledních letech urazila kus cesty, pořád si nemůžeme být zcela jisti, že je provázanost alespoň některých součástí tamní policie a justice s politikou, lobbisty, polosvětem či mafií úplnou minulostí. Na aktuálním verdiktu se ukazují ale i další důležité věci: jak důležitou roli může hrát odvolání, jak nebezpečné je cíleně pouštět do médií části odposlechů a v konečném důsledku také to, že Slovensko opravdu není dál než Česká republika.

Shodují se na tom snad všichni: nikdo neočekával, že by proces s Marianem Kočnerem, označovaným mnohými médii zcela explicitně za mafiánagaunera, a Alenou Zsuzsovou mohl v první fázi skončit tak, jak dnes skončil, totiž osvobozujícím rozsudkem pro oba. I když na Slovensku platí stejně jako v Česku zásada presumpce neviny (člověk musí být považovaný za nevinného, dokud nad ním nepadne pravomocný verdikt stanovující opak), stejně jako to, že soudy nesmějí ani v těch nejexponovanějších trestních případech přistoupit na poptávku lidu (na úkor právního posouzení důkazů) a zároveň musejí rozhodnout podle poučky in dubio pro reo (tedy v pochybnostech ve prospěch obviněného i obžalovaného), je pro řadu lidí obtížné verdikt první instance přijmout.

Že ke Kočnerovi jako k případnému objednavateli vraždy mladého slovenského novináře, který mu svou prací značně znepříjemňoval život, nevedou žádné přímý důkazy, je samozřejmě problematické. Co když by to všechno skutečně byla jen souhra okolností a Kočner sice Kuciakovi vyhrožoval, ale zavraždit ho nenechal? Je to relevantní dotaz, byť nepříjemný. Ale vzhledem k tomu, co z vyšetřovacích spisů uniklo do novin a jak se minimálně od loňského léta celý příběh v mediálním světě vystavěl a vyprávěl, pochybnosti z podstatné části veřejnosti vymizely. Kočner a Zsuzsová byli pro lidi zkrátka vinni, bez ohledu na to, co jednou řekne soud. Média vytvořila ve společnosti dojem jediného správného vývoje celé kauzy a velká očekávání. Ale to je vždy ošidné, protože právo je až příliš složité a v takto obtížných případech nemůže mít nikdo nikdy stoprocentní jistotu, jak to dopadne.

Je Miloš Vystrčil opravdu Tchajwanec? A patří symbolika studené války do naší doby?

sinfin.digital