Biden vs. Trump: Poslední prezidentská debata byla protipólem americké show

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Necelých čtrnáct dní před volbami v USA se prezidentští kandidáti v noci na pátek naposledy střetli v televizní diskusi. Po nezvládnuté debatě první a zrušené debatě druhé šlo o jednu z posledních příležitostí, kdy mohli Donald Trump s Joe Bidenem oslovit národ.

Tmavé prostředí, neviditelní diváci, žádné „woo“ ani „boo“. Tak vypadala poslední debata před prezidentskými volbami, která byla svou střídmostí až nečekaným opakem americké show. Alespoň co se týče formy. Formálně třetí, ve skutečnosti však druhá debata kandidátů na amerického prezidenta byla uměřenější ve všech ohledech.

V porovnání s první debatou před dvěma týdny byla klidnější a moderátorsky lépe zvládnutá. Moderátorka televize NBC Kristen Welker měla diskusi celou dobu pevně pod kontrolou a aspiranty na nejmocnější úřad světa dirigovala jako sehraný orchestr. Pomohlo v tom i nové opatření, kdy měl každý z kandidátů na začátku šesti velkých tematických bloků zaručené dvě minuty projevu, do kterých nemohl protikandidát zasáhnout – jeho mikrofon byl v tu chvíli vypnutý.

Oproti debatě druhé, kterou si před týdnem uspořádal každý z kandidátů sám pro sebe, se poslední diskuse lišila formou. Šlo až o akademicky střídmé střetnutí, ve své podstatě vlastně velmi neamerické. Tlumená světla, nevýrazné kulisy, rigidní statické záběry kamer a absence potlesků i bučení z velmi tmavého sálu. „Ani nevidím, jestli tu jsou nějací diváci,“ glosoval v jeden moment úřadující prezident.

Jenže ani tyto kulisy nedokázaly zafungovat jako katalyzátor konstruktivní politické diskuse. Ta se opět stočila hlavně k tomu, že si oba kandidáti hráli na písečku svých vlastních pravd – a občasných nepravd. Především se navzájem kritizovali a obviňovali, ovšem i to dělali do jisté míry odosobněně, ve třetí osobě. Namísto k protikandidátovi se tak obraceli na moderátorku: „On je ten, kdo má nevyřešené účty v Číně,“ upozorňoval Biden. „Ne, to Bidena platí Rusko a Ukrajina,“ kontroval Trump, což působilo dojmem, že ten druhý ve studiu vůbec není.

Mnohem lépe než na základě vzájemných obviňování, které si kandidáti celých devadesát minut debaty přehazovali jako horký brambor, si nerozhodnutý americký volič může udělat názor podle factcheckingu. Ten online zpracovávaly víceré organizace, například i New York Times. Jak se ukázalo, mnoho výroků – zejména z úst Donalda Trumpa – bylo buď přehnaných a neověřených nebo rovnou nepravdivých. A jestli si američtí voliči něco zaslouží, je to prezident, který jim nelže.

Trump je jen dalším z Prezidentů rozdělené Ameriky, glosuje v nové knize INFO.CZ Martin Kovář

SDÍLET
sinfin.digital