Česko potřebuje ministra zdravotnictví s gulemi. Ne mi(ni)stra kompromisů

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Pět stran demobloku ovládlo letošní volby kromě jisté míry náhody i proto, že lidé už měli plné zuby toho, jak jsme posledních dvacet měsíců neustále Best in Covid. Jak se v opatřeních plácáme ode zdi ke zdi, měníme ministry zdravotnictví tam a zase zpátky a navzdory tomu máme jen podprůměrně proočkovanou populaci, desetitisíce nakažených a zcela vyčerpané zdravotníky. S novou vládou měla přijít i naděje, že tohle všechno skončí. Namísto toho ale budoucí kabinet představil kompromisní návrh pravidel, který sice neurazí, ale ani nás výrazněji nikam neposune. 

Politické špičky nastupující vlády společně s kandidátem na ministra zdravotnictví Vlastimilem Válkem ve středu představily návrh opatření, která chtějí proti covidu nasadit. Jenže namísto rozhodného kroku vpřed jde přinejlepším o nervózní plácání se na místě. Ve zkratce: budoucí vláda chce jako potvrzení bezinfekčnosti opět uznávat PCR testy, pravděpodobně i covidové protilátky. Povinné očkování, byť vybraných sociálních skupin, spadlo ze stolu, naopak nechyběl apel na osobní zodpovědnost.

Ohledně pandemie a boje proti ní můžeme spekulovat o řadě věcí, ale jedno je jisté. Cestou ven je proočkování populace. Stačí se podívat na velká data: země, které mají větší proočkovanost, mají i méně mrtvých. Tak prosté to je. A v tomto kontextu je bohužel tvrzení Vlastimila Válka, který vidí povinnou vakcinaci především jako selhání systému, krátkozraké. Ve skutečnosti je to naopak. Povinná vakcinace, například těch rizikových skupin, je jednou z cest, jak se z pandemie dostat. Jen to část politiků a veřejnosti nechce slyšet.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital