Demencí proti koronaviru. Na Staromáku dostali nakládačku hlavně nespokojení občané

GLOSA PETRA HOLCE | „V sobotu jsem se sešel s organizátory i představiteli chuligánů Sparty a Baníku. Řekli jsme si, co a jak. A ono to fungovalo...,“ řekl k „válečné“ demonstraci na Staromáku Lidovkám bývalý boxer a jeden z občanských nespokojenců Ondřej Pála. Ano, fungovalo: fotbaloví ultras proměnili náměstí v bojiště, kde šlo o zdraví. Občanství už dlouho nedostalo takové K.O.

Ještě ale zpátky k Pálovi, abych byl férový. „Ten závěr nechápu a mrzí mě. Degradovalo to celou snahu všech, kteří se na organizaci podíleli,“ řekl taky ve zmíněném rozhovoru. A v osobním videu pak všem rváčům ze Staromáku slíbil i „pěstí“. Proč ne, je boxer. Jen se obávám, že by to byla pěkná fuška i pro bývalou špičkovou těžkou váhu: ultras totiž demonstraci očividně pojali jako kompenzaci za své oblíbené pozápasové bitky a pořádně zaměstnali i zástupy policistů.

Z fotek je taky jasné, že slušnou nakládačku na Staromáku schytaly i povinné dvoumetrové sociální rozestupy... Zapomeňme ale na ultras, od nich jsme mohli sotva čekat něco jiného. Otázka je, co vlastně chtějí lidé z Hnutí občanské nespokojenosti (HON), kterým ultras celou demonstraci nepřekvapivě „převzali“.

Tohle Babiš ale už fakt neustojí…

V Praze se oficiálně protestovalo proti vládním opatřením vůči koronaviru a jedním z nenáviděných symbolů byla i rouška. Někteří taky novinářům říkali, že kdyby vláda v létě nezaspala, nemusíme prý teď mít zavřené nejen hospody. Ironie je, že to byli právě někteří hospodští, kteří spolu s provozovateli nákupních center okamžitě protestovali proti jakýmkoli restrikcím, sotva o nich vláda začala v létě jen uvažovat. A právě HON pořádal protest proti opatřením a rouškám už v září. 

Účastníci jeho akcí teď proto stěží můžou vinit vládu, že v létě zaspala, i kdyby to byla pravda. Tenhle džob navíc dávno patří opozičním politikům, kteří evidentně věří, že nás koronavirus kromě chuti zbavuje i paměti. Ale možná je vše ještě jinak! Na Straromáku vystoupil i komik Miloš Knor, takže to byl celé jen vtip? 

„Nejsme žádná politická strana. Nemáme žádnou organizační strukturu a nemáme ani žádné plné finační konto... Naše cíle jsou takové, že chceme oslovit co nejvíce lidí a dodat jim relevantní informace o politické situaci, stmelit rouškaře a nerouškaře a hlavně dostat lidi k volbám, abychom mohli demokratickým způsobem změnit situaci, která tu panuje,“ píše o sobě ostatně HON.

Insider speciál: Lidé volí Bidena jenom proto, že není Trump. Obavy z předání moci jsou přehnané

Ano, v tom se nespokojení občané odlišují třeba od chvilkařů, kteří tohle všechno včetně plného konta mají. Web HON taky připomíná servery, kde místo relevantních informací hledáte spíš takzvaná alternativní fakta. Jinak jsou si ale HON i chvilkaři nápadně podobní. I HON bojuje proti vládě a zvlášť proti premiérovi Andreji Babišovi. I proto na svém webu oslavuje nejen vyšachování vítězného ANO z některých krajských koalic.

To vše samozřejmě patří k občanství – tedy pokud nežijete třeba v Rusku, kde za to dostanete novičok. Jen si HON pro svůj aktivismus nevybral nejlepší čas ani parťáky. I Češi teď vidí, že koronavirus fakt není spekulativní „hra globálních miliardářů“, jak ho v létě v České televizi popsala Lenka Tarabová, pro změnu zakladatelka iniciativy Občanská neposlušnost.

Pověstnou „tečku“ dal ale HON všemu svému snažení spojením s ultras. Jak můžete brát vážně někoho, kdo naivně věří, že si fotbaloví chuligáni přijedou na Staromák zapět národní hymnu? Na to nepotřebujete mít pod bomberem světlice, boxery a pistole. Na druhou stranu ovšem můžeme HON i poděkovat. Nespokojenci tvrdí, že roušky nefungují. Po „jejich“ demonstraci ale víme, že koronavirus určitě neporazíme demencí. 

SDÍLET
sinfin.digital