Tohle Babiš ale už fakt neustojí…

KOMENTÁŘ MARTINA MALÉHO | Chytří lidé mívají dva velké problémy. První popsal Bertrand Russel ve známém citátu, že “hlupáci jsou si skálopevně jistí, ale lidé inteligentní jsou plní pochybností.” Druhý velký problém je, že chytří lidé mají tendenci považovat všechny ostatní za chytré a očekávat, že to, co je jasné jim, přeci musí být jasné každému.

Nejlépe je to vidět u voleb. Pokaždé, ale fakt opravdu pokaždé se po nich ozývá: “Jak někdo mohl volit X.Y.? Vždyť každý musí vědět, že je neschopný, prolhaný, zkorumpovaný, pomstychtivý a že krade!” No – nemusí! To, co je jasné vám, někdo jiný nevnímá, nebo to vyhodnocuje jinak, nebo to dokonce nepovažuje za důležité. A neznamená to, že je hloupý.

Dovolte příklad: na Facebooku se lidé chytří, vzdělaní, úspěšní navzájem ujišťovali, že když se na Babiše provalily korunové dluhopisy, kauza s jeho synem, nebo třeba zpráva OLAF o střetu zájmů, tak že teď už přeci ve volbách nemůže vyhrát! Protože teď už přeci všem dojde, že je babral, lhář, populista, zloděj, korupčník… (doplňte si svůj oblíbený seznam) Všichni to přeci vidí! Noviny o tom píšou, v televizi to říkají, není možné to nevědět!

A pak bum! Volby, výsledky, překvapení, údiv, pláč… Jak je možné, že to dopadlo takhle, když přeci bylo jasné, že to tak dopadnout nemůže?! Nakonec se našel hromosvod, který za to všechno může, totiž Marek Prchal, který zmanipuloval občany, aby volili Babiše, a kognitivní disonance se zase uklidnila: Voliči ANO mají všechny informace, vědí, že Babiš je zlo, ale jsou očarovaní marketingem!

Přitom takoví chytří lidé – a nedojde jim, že o výsledcích voleb nerozhodují fakta a programy a podobné objektivní a věcné faktory! Lidi prostě volí podle toho, že jim je někdo sympatický nebo někdo jiný nesympatický. Nezkoumají, jestli někdo realisticky říká objektivní pravdu, ale jestli říká to, s čím se sami ztotožňují.

„Debil“ Babiš. Proč to Maláčová říká a co by si z toho měli vzít v ČSSD?

Přitom stačí jít a povídat si deset minut s někým, kdo právě toho Babiše volí. Když budete poslouchat, tak zjistíte, že každá další mediální aféra, u které si říkáte “ale TEĎ už to přeci MUSÍ všem dojít”, se u věrného voliče slije s těmi předchozími do jedné masy, nad níž je obrovský nápis: “Chudák Babiš, furt na něj hází špínu!” A jestli vám právě teď běží hlavou nějaké pohrdavé myšlenky, tak zařaďte rychle zpátečku: to platí i o voličích dalších stran. Dokonce i o voličích té strany, co volíte vy. Možná to platí i o vás samotných! Ruku na srdce – kolikrát někdo vytáhl nějakou “kauzu” na vašeho oblíbeného politika a vy jste si řekli “nojo, politický boj, snaží se ho očernit, média fuj…”? Tak vidíte!

Lidí, co si zcela objektivně, prosti emocí, vezmou volební programy, pečlivě je porovnají, vyhodnotí si dosavadní historii plnění volebních programů, vypnou veškeré osobní antipatie i sympatie vůči jednotlivým politikům, sednou si a řeknou “tak, koho zvolím, aby tato země prosperovala”, moc nebude. Nechci tvrdit, že neexistují, možná ano, ale je jich opravdu velmi málo. Většina stejně nakonec zvolí podle sympatií a antipatií ke straně, politikovi a proklamacím, a svou volbu si více nebo méně racionalizuje.

Podzimní vlna koronavirové pandemie je nejvážnější věc, kterou tato republika musela od svého vzniku v roce 1992 kdy řešit. Povodně? Ty trvají pár dnů. Hospodářská krize trvá delší dobu, ale zase se nehroutí státní servis a neumírají lidé. Tohle je fakt velká zatěžkávací zkouška, a byla by těžká, i kdybychom byli uprostřed období prosperity s neuvěřitelně schopnou vládou.

Jenže nejsme uprostřed období prosperity se schopnou vládou. Vládu máme jak z panoptika a na Hradě prezidenta, o kterém je škoda mluvit. Vládní rozhodnutí jsou nekoherentní, pozdě přijímaná a špatně vysvětlená, a do toho si velká část spoluobčanů myslí, že se nic neděje, že rouška je útok na osobní svobodu, a aby toho nebylo málo, tak někteří jedinci vlivem chronického nedostatku jódu a nadbytku Aeronetu tvrdí, že pandemie je plán WHO, Rockefellerů a Billa Gatese na zotročení lidstva, oni se rozhodně očkovat nenechají – a orouškovat už vůbec ne! Ovčani, probuďte se!

Že Babiš je babral, který když nekňučí, tak blábolí, je vidět už každý den i krátkozrakým okem. To, že na současné situaci má lví podíl, to je vidět taky. V takové situaci mnozí podléhají neopodstatněnému optimismu, nechají své přání, aby se stalo otcem myšlenky, a uvěří, že je přece jasné, že takovýhle mega průser (pardon, to nejde nazvat jinak) už Babiš neustojí, vláda musí padnout, ve volbách ho voliči vymetou a tím skončí…

Až jsem se divil, kolika různým komentátorům a chytrým lidem z médií a "fejsbůků" se tohle stalo. Já nevím, jestli mám znovu připomínat, co všechno už bylo jasné – a nakonec to nevyšlo. Asi není potřeba, že? A tentokrát, tentokrát to taky nevyjde. Je mi líto.

Slepá, nebo zaslepená spravedlnost? Parkanová je oběť prokurátorské zvůle

Pokud Babiš napřesrok u voleb propadne, nebude to kvůli tomu, co tropil letos během koronavirové pandemie. Dovolím si parafrázovat jednu pitomou formulaci z oblasti konspiračních teorií: “Jestli vůbec padne, tak nepadne na covid, ale s covidem”.

Prosímvás, kolegyně a kolegové, vy, co věštíte Babišovi výrazný neúspěch u voleb 2021 – zkuste si s voličem ANO promluvit. Zkuste mu říct ta fakta, která přece musí vidět, jak věříte. Já jsem si to zkusil. Nečekal jsem, že by někdo z nich řekl “nojo, to je pravda, on to pokazil, tak já už ho volit nebudu” – a ani se to nestalo.

Víte, co jsem slyšel? Že to dělá dobře. Že myslí na důchodce, že myslí na rodiče a že je správné, že nezavřel školy, protože ti rodičové by museli zůstat doma a hlídat děti. Že za to můžou novináři, co šíří paniku, a přitom "jen chřipka". Oni to dělají proto, aby Babiše pošpinili, protože jim vadí, že myslí na lidi. A že se to zhoršuje a lidé umírají? No ale Babiš aspoň něco dělá! Co dělá opozice? Jenom mu okopává nohy!

Ne, covid nejspíš nebude to, co Babiše porazí. Covid je další aférka, co si volič ANO uloží do škatulky “on aspoň něco dělá, tamti jen kradou a ještě ho očerňují”.

Připadám si trošku jako kafemlejnek, který melduje stále dokola totéž, ale: Babiše porazí jen myšlenkově jednotná opozice s jasnou komunikací a charismatickými lidmi. A za to, že tu taková opozice není vidět, nemůže Marek Prchal.

Volič ANO (pro ostatní strany to platí taky, nebojte) potřebuje k tomu, aby začal volit někoho jiného, víc než jen seznam sto důvodů, proč je lídr jeho strany ryzí výkvět zla a nekompetentnosti. Potřebuje nejdřív uvěřit, že má šanci někde jinde, že někdo jiný líp formuluje jeho osobní přání a postoje. Ale to samo o sobě nestačí.

Důležitá podmínka je, že bude moci změnit svou volbu, aniž by ztratil tvář. Aby si mohl říct “to jsem nebyl já, kdo se změnil, to oni se změnili!” Aby nemusel nikomu, ani sobě říkat “zmýlil jsem se, skočil jsem na špek, uvěřil jsem lháři”. To lidé nedělají rádi. Pokud chcete porazit Babiše, musíte dát jeho voliči šanci na důstojnou změnu, kterou nebude vnímat jako porážku a výsměch.

Něco mi říká, že psát do médií “dnes může volit Babiše jen hlupák, protože jen hlupák nevidí očividné důkazy Babišovy neschopnosti” není ta správná cesta...

Insider speciál: Lidé volí Bidena jenom proto, že není Trump. Obavy z předání moci jsou přehnané

SDÍLET
sinfin.digital