Tohle Babiš ale už fakt neustojí…

KOMENTÁŘ MARTINA MALÉHO | Chytří lidé mívají dva velké problémy. První popsal Bertrand Russel ve známém citátu, že “hlupáci jsou si skálopevně jistí, ale lidé inteligentní jsou plní pochybností.” Druhý velký problém je, že chytří lidé mají tendenci považovat všechny ostatní za chytré a očekávat, že to, co je jasné jim, přeci musí být jasné každému.

Nejlépe je to vidět u voleb. Pokaždé, ale fakt opravdu pokaždé se po nich ozývá: “Jak někdo mohl volit X.Y.? Vždyť každý musí vědět, že je neschopný, prolhaný, zkorumpovaný, pomstychtivý a že krade!” No – nemusí! To, co je jasné vám, někdo jiný nevnímá, nebo to vyhodnocuje jinak, nebo to dokonce nepovažuje za důležité. A neznamená to, že je hloupý.

Dovolte příklad: na Facebooku se lidé chytří, vzdělaní, úspěšní navzájem ujišťovali, že když se na Babiše provalily korunové dluhopisy, kauza s jeho synem, nebo třeba zpráva OLAF o střetu zájmů, tak že teď už přeci ve volbách nemůže vyhrát! Protože teď už přeci všem dojde, že je babral, lhář, populista, zloděj, korupčník… (doplňte si svůj oblíbený seznam) Všichni to přeci vidí! Noviny o tom píšou, v televizi to říkají, není možné to nevědět!

A pak bum! Volby, výsledky, překvapení, údiv, pláč… Jak je možné, že to dopadlo takhle, když přeci bylo jasné, že to tak dopadnout nemůže?! Nakonec se našel hromosvod, který za to všechno může, totiž Marek Prchal, který zmanipuloval občany, aby volili Babiše, a kognitivní disonance se zase uklidnila: Voliči ANO mají všechny informace, vědí, že Babiš je zlo, ale jsou očarovaní marketingem!

Přitom takoví chytří lidé – a nedojde jim, že o výsledcích voleb nerozhodují fakta a programy a podobné objektivní a věcné faktory! Lidi prostě volí podle toho, že jim je někdo sympatický nebo někdo jiný nesympatický. Nezkoumají, jestli někdo realisticky říká objektivní pravdu, ale jestli říká to, s čím se sami ztotožňují.

„Debil“ Babiš. Proč to Maláčová říká a co by si z toho měli vzít v ČSSD?

sinfin.digital