Díky Lukašenkovi teď víme, jak si Okamurova SPD představuje přímou demokracii

GLOSA PETRA HOLCE | Tomio Okamura miluje přímou demokracii. Do politiky kdysi vtrhl s Úsvitem přímé demokracie, který kvůli hádkám o zmizelé státní miliony za volby radši pohřbil, a pro změnu založil Stranu přímé demokracie. Díky Bělorusku se teď konečně ukazuje, jak si Okamura přímou demokracii představuje: podobně jako běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. Právě za něj totiž kádry SPD nyní bojují.

Mentální kanonádu spustil v České televizi europoslanec SPD Ivan David. Bývalý politik ČSSD přece jen není úplný „zabrušovač“ jako třeba Okamurův poslanec a „kulturní atašé“ Miloslav Rozner, pracoval jako psychiatr. Nejdřív proto připustil, že Bělorusko není „zcela demokratickou zemí“, pak se ale zamyslel a řekl: „Já pokládám za naprostý primitivismus, když někdo dělí země na demokratické a nedemokratické.“ A je to tedy venku. SPD má sice přímo v názvu slovo demokracie, v Okamurově bandě ale nevědí, co to vlastně je.

Davida totiž podpořil i poslanec Jaroslav Foldyna, který k SPD taky dezertoval z ČSSD. Ten se pro změnu neudržel ve sněmovně, zatímco projednávala situaci v Bělorusku. Proti Lukašenkovi zostra vyrazil i premiér Andrej Babiš, a proto se Foldyna myšlenkově přímo obrátil na poslance ANO. „Myslíte si, že má Andrej Babiš viset na kandelábru? Nebo bejt v base? Je to celá republika? Je to těch osm milionů voličů?“ zeptal se jich v narážce na to, že i proti Babišovi demonstrovala celé Letná.

Lukašenko se u moci udrží jen pomocí ruských tanků a spousty mrtvých, říká jeho někdejší vyzyvatel

Foldyna je bývalý děčínský boxer a lodní kapitán a občas prostě nestíhá současně myslet i mluvit, jak ostatně předvedl i ve svém slavném uhekaném videu z tělocvičny. Tak jen pro jistotu: Babiš na rozdíl od Lukašenka nefalšuje volby ani demonstranty nenechává mlátit, protože na rozdíl od Davida chápe rozdíl mezi demokratickou a nedemokratickou zemí. 

Zástupci ANO ale Foldyna zdaleka neskončil, jen tak se nevzdává. Filozofickou ťafku věnoval i pirátskému poslanci Františku Kopřivovi, jemuž se taky nelíbí mlácení Bělorusů. „Nechtěl jsem se ho ptát, jestli tam někdy byl, nechtěl jsem se ho ptát, jestli vůbec někdy byl na vojně, jestli ví, jak to tam chodí, nechtěl jsem se ho ptát, jestli ví, jak se pracuje u policie. Ani se ho ptát nebudu,“ řekl Foldyna. Také jste si při jeho slovech vzpomněli na brutální zákrok policie na Národní třídě v roce 1989?

I komunisti stejně jako Lukašenko falšovali výsledky voleb a mlátili demonstranty, zatímco se někteří policisté hájili tím, že jen plnili rozkaz. Možná měl proto Foldyna spíš než k SPD dezertovat ke KSČM. Určitě by si tam náramně rozuměl nejen s komunistickým poslancem Zdeňkem Ondráčkem, který v roce 1989 skutečně demonstranty s gustem mlátil a ještě se tím hrdě chlubil v televizi. Třeba by spolu mohli natočit nějaké hezké video.

SPD samozřejmě Bělorusko zneužívá ke svému boji proti EU, z níž nás chce vyvést „po anglicku“. EU proto kreslí jako diktaturu, která chce Bělorusy zbavit jejich demokraticky zvoleného prezidenta, co koronavir léčí jízdou na traktoru. Proč ne, Okamura měl vždycky smysl pro humor – nakonec podívejte se na jeho nový dům. Díky Lukašenkovi teď nicméně aspoň víme, jak si v SPD zjevně představují přímou demokracii: nejdřív přímo zfalšujete volby a pak přímo necháte zmlátit a vyhodit ze zaměstnání všechny ty, kterým se to nelíbí.    

Boj o Bílý dům: Trump versus Harrisová, Obamovi, Clinton... a také Biden, abychom nezapomněli

SDÍLET
sinfin.digital