Lukašenko se u moci udrží jen pomocí ruských tanků a spousty mrtvých, říká jeho někdejší vyzyvatel

Příjezd ruských tanků a mnoho mrtvých – to je snad jediný způsob, jak by se běloruský prezident Alexandr Lukašenko mohl udržet u moci, říká v rozhovoru pro INFO.CZ Ales Michalevič, běloruský právník a aktivista, který byl jedním z opozičních kandidátů na prezidentský post ve volbách v roce 2010. Sám takovou intervenci Moskvy považuje za nepravděpodobnou. „Naopak, k předání moci může dojít každým dnem,“ dodává z Minsku muž, jenž po útěku z Běloruska v roce 2011 získal v Česku azyl a je členem České advokátní komory.

Rozhovor spolu děláme týden po oznámení výsledků prezidentských voleb, podle kterých Lukašenko získal přes 80 procent hlasů a prohlásil se pošesté vítězem. Od té doby čelí největším protestům za zhruba čtvrt století svého vládnutí a mezinárodnímu tlaku. Značná část Bělorusů výsledky neuznává a považuje za zfalšované. Jak to teď v Minsku vypadá?

Je to tu naprosto neuvěřitelné, lidé masivně protestují proti systému. Navíc konečně vidíme, že nejsme sami, jsou nás statisíce. Doteď nám státní propaganda omílala o hlavu, že naše názory jsou zcela menšinové, že většina Bělorusů systém podporuje. Až teď, když jsme vyšli do ulic, vidíme, že je nás většina. V neděli v Minsku vyšlo proti Lukašenkovi do ulic přes 200 tisíc lidí, byl to nepopsatelně silný pocit. Asi takové to muselo být, když Československo prožívalo svou sametovou revoluci.

Hovoříte o Minsku. Jaká je situace v ostatních částech země?

Srovnatelná. Velké protesty a demonstrace se konají i mimo hlavní město. Bělorusko je rozdělené asi na stovku malých okresů a i v těch nejvýchodnějších, u ruských hranic, jsou lidé v ulicích, případně na návsi. Mimochodem, i to je jeden z rozdílů oproti dřívějším protestům – celá země je ve varu. A pořádkové jednotky tak nemají na starost pouze Minsk, ale i regiony. 

sinfin.digital