Elektronická evidence tržeb byla jen zbytečnou politickou extravagancí. Podnikatelé místo klacků pod nohy potřebují stabilitu a co nejmíň zásahů státu

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Protipodnikatelská ikona babišovských vlád, elektronická evidence čili státní kontrola tržeb, oficiálně padla. Kontrolorský matrix zahrnující každou přijatou korunu a každou vydanou účtenku je minulostí. Zkusme pod dojmem tohoto mimořádného okamžiku alespoň na chvíli věřit tomu, že se stane začátkem nové, tentokrát pro-podnikatelské doby, v níž stát bude oporou podnikání, nikoliv jeho administrativní překážkou.

Fialova vláda minulý týden přijala návrh zákona, kterým se ruší EET a schválila jej „bez náhrady“. Nepočítá tedy s tím, že by firmy, potažmo podnikatelé nadále provozovali „evidenční“ systém tržeb na dobrovolné bázi. Vše musí pochopitelně ještě projít parlamentním procesem, což by však neměl být problém, neboť vládní koalice má ve sněmovně pohodlnou většinu.

Je téměř absurdní, jak se z kdysi nejtřaskavějšího politického tématu doby, tj. z EET, stala agenda zasutá kdesi na dně v prachu pod nánosem pandemie a války. Faktem však je, že EET zatím formálně zůstává v platnosti. Jen byla pozastavena, respektive bylo odloženo její spuštění pro část podnikatelů a to kvůli všeobecné koronavirové krizi.

Připomeňme, že systém začal platit v prosinci 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Následovaly další „vlny“, když nakonec – naštěstí – vůbec nedošlo třeba na řemeslníky či lékaře, i když to bylo na spadnutí. Aktuálně je do projektu zapojeno zhruba 200 tisíc podnikatelů, z nichž zhruba 53 tisíc stále – pro stát – dobrovolně eviduje své tržby.

Zapomenout by se nemělo ani na státní „účtenkovou loterii“, která postupně vyšuměla. Jejím průvodním, neslavným jevem se stali sběrači účtenek v odpadkových koších…

Celkově vzato EET skončila – přinejmenším politickým – fiaskem. Už jen proto, že přežila pouhé zhruba čtyři roky. Jistě, měla své „benefity“: Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO pomohla (ne sama o sobě) vyhrát volby, neboť jeho cílová voličská skupina si přála „zatočit s podnikateli“. Babiš říkal, že jen s těmi nepoctivými. Což je mimo jiné pozoruhodné v tom, že on samotný už jako premiér měl a doposud má řadu ekonomických kauz, tedy podezření ze spáchání prohřešků, jejichž rozbor by zasluhoval samostatnou studii.

sinfin.digital