Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GLOSA: Nova půjde s Babišem proti Moravcovi. Zaorálek bude volit mezi dvěma špatnými variantami

GLOSA: Nova půjde s Babišem proti Moravcovi.  Zaorálek bude volit mezi dvěma špatnými variantami

Komerční televize Nova se rozhodla jít den před sněmovními volbami do přímé konfrontace s Českou televizí. Podle informací webu Mediaguru změní ve čtvrtek 19. října své zaběhnuté vysílací schéma a předvolební diskusi Nova Duel odvysílá od 19:55 – tedy přímo proti debatě veřejnoprávní stanice. Jak minulý týden upozornil server HlídacíPes.org, diskuse na Nově se plánuje zúčastnit předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který to prozradil svým tweetem. Za svého protivníka v debatě označil lídra sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka, ačkoli teoreticky hrozí, že vše skončí takřka nerušeným monologem šéfa ANO. Zda se ministr zahraničí stejně jako Babiš rozhodne ignorovat Českou televizi, totiž v tuto chvíli není jisté. Ani on, ani nikdo z jeho okolí se k věci nechce vyjadřovat.

V každém případě vše spěje k tomu, že se České televizi rozpadne superdebata, kterou bude den před volbami moderovat Václav Moravec. Superdebatu odvysílá ČT24 a ČT1 19. října od 20:00 do 22:00 za účasti publika a v přímém přenosu z Kongresového centra v Praze. Zúčastnit by se jí mělo deset předsedů nebo lídrů politických stran, které disponují nejvyšším předvolebním potenciálem. Pokud ale Babiš upřednostní TV Nova, což je v tuto chvíli prakticky jisté, Moravcovi bude v diskusi chybět favorit voleb.

A nejen to, i kdyby Zaorálek nakonec přišel do České televize, je pravděpodobné, že některý z předsedů menších politických stran nakonec vábení TV Nova neodolá. A je vcelku jedno, zda to nakonec bude třeba Tomio Okamura nebo Vojtěch Filip. Možná není od věci připomenout slova expremiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka, který nedávno v rozhovoru pro INFO.CZ řekl, že volby nakonec rozhodne poslední předvolební týden a jedna silná věta. I pokud bychom to považovali za bonmot, je prostě faktem, že se obrovské množství lidí rozhoduje o své volbě až těsně před volbami. Potvrzují to výstupy ze sociologických šetření.

Babiš a jeho PR tým si toho jsou nepochybně vědomi. Šéf hnutí ANO není příliš obratným rétorem, konfrontaci se svými protivníky se spíše vyhýbá, podstatné je ale především to, že získá mimořádný prostor v nejlukrativnějším vysílacím čase nejsledovanější tuzemské televize. Mediaguru navíc upozorňuje, že TV Nova musí mít silný zájem na vysílání takového pořadu, když je ochotna obětovat své stěžejní programové pilíře. Z této perspektivy nazřeno by bylo vlastně s podivem, pokud by Zaorálek na výzvu Babiše reagoval negativně.

Nic na tom nemění fakt, že tak Nova redukuje volby na souboj dvou největších stran přesto, že se jich do dolní komory může dostat okolo osmi, a tudíž v tomto smyslu výrazně ovlivní férový průběh voleb a rovné podmínky pro všechny relevantní subjekty. Jinak řečeno: zástupci zbylých stran budou svou neúčastí v debatě diskriminováni. Možná by nebylo od věci apelovat na to, aby se silné televize pokusily pro příště svůj postup koordinovat a nenasazovaly předvolební debaty proti sobě v jednom čase.

Autor je člen Rady České televize

Vše o sněmovních volbách čtěte zde.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1