Google začal platit tuzemským vydavatelstvím. Chlubí se obřím rozpočtem, ale dává jen drobné

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Na první pohled jde o nenápadnou zprávu v oborových médiích, totiž že Google se dohodl s pěti tuzemskými vydavateli, namátkou s Economií Zdeňka Bakaly nebo Internet Infem Marka Antoše, kterým začne platit za přebírání jejich obsahu. Zmínění vydavatelé se tak dotknou globálního rozpočtu jedné miliardy dolarů, který Google na tento účel vyčlenil. Jenže není to pro ně taková výhra, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Tisková zpráva o tom, že Google začne tuzemským vydavatelům platit za jejich obsah, sice zní jako začátek pohádky, jak už to ovšem v podobných případech bývá, skutečnost je složitější. O co vlastně jde? Google v Česku představil svou službu Google Showcase, tedy určité „výběrové zpravodajství“ v rámci Google Zpráv. Česká republika je první zemí z regionu střední a východní Evropy a celkově sedmou zemí na světě, kde Google svůj Showcase spouští, je tak prý namístě jásot doprovázený hlasitým potleskem… Ale s tím raději ještě chvíli počkejme. 

Google v posledních měsících vyjednával se všemi hlavními vydavateli na tuzemském mediálním trhu, nakonec v pondělí večer oznámil dohodu s pěti vybranými mediálními domy – Echo Media, Economia, Forum 24, Internet Info a N media. Právě tato vydavatelství si tak sáhnou na velký fond v objemu jedné miliardy dolarů – a nechme nyní stranou, že takovou částku Google vydělá ani ne za týden –, kterou technologický obr na svůj program vyčlenil. Podle našich informací však tuzemští vydavatelé dostanou „drobky“ a za lepší konec dohody jednoznačně tahá Google. 

Důvodů je několik, jedním z hlavních jsou (pochopitelně) peníze. Podle informací INFO.CZ jsou totiž částky, které vydavatelé za účast ve službě Googlu inkasují, velmi nízké – a pohybují se od vyšších statisíců po nízké miliony korun. Tedy v případu takového vydavatelství Economia se jedná o pouhá promile z tržeb, které vydavatelství v posledních letech vykazovalo.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kolik peněz Google platí českým vydavatelům?
  • O jakých rizicích pro vydavatele se v tiskových zprávách Googlu nemluví?
sinfin.digital