Kalousek odchází, aby spojil opozici. A hned ji rozkládá

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Nepiště nekrolog, nekončím. Těmito slovy „skončil“ v politice Miroslav Kalousek – bývalý šéf lidovců, potom zakladatel a stínový i skutečný předseda TOP 09 a dnes šéf jejích poslanců. Pro připomenutí: oznámil, že už nebude kandidovat do sněmovny, aby si uvolnil ruce pro zákulisní sjednocení opozice. Akorát že si s ní rovnou začal vyřizovat účty.

„Piráti jsou progresivní, zcela nepředvídatelná levice,“ řekl Kalousek v rozhovoru pro iDNES.cz. A hned k nim pro jistotu přihodil i STAN, aby staré bolavé účty nezůstaly nevyřízené. „Piráti i STAN se vyznačují tím, že jsou v každém kraji schopni říkat něco jiného. Voliči lídra STAN v Jihomoravském kraji budou ve volbách do Sněmovny volit Okamuru nebo komunisty, určitě ne žádné středopravé strany,“ dodal.

V něčem má Kalousek pravdu, jeho slova v praxi hezky dokládá třeba nefunkční pražská koalice. Pirátský primátor Zdeněk Hřib je předvídatelný asi jako střely „malého rakeťáka“ Kima a kádry STAN se na magistrátu drží ve funkcích, jak je to kdysi naučil bývalý šéf hnutí Petr Gazdík. O to ale nejde. Z Kalouska totiž upřímně mluví osobní i politická zhrzenost, jež současnou opozici svazuje tisíckrát víc než „chvilkaři“.

Piráti ústy Jakuba Michálka dávno veřejně pohřbili jak TOP 09, tak samotného Kalouska a ani STAN s ní nechce mít nic moc společného, protože ji považuje za mrtvou partaj. „Pan Rakušan s TOP 09 nechce pracovat, tak já se s ním nechci hádat,“ řekl Kalousek ve zmíněném rozhovoru na adresu šéfa hnutí Víta Rakušana. Jen pro připomenutí: STAN se kdysi na zádech TOP 09 vyvezl do sněmovny, teď ale chce pokračovat spíš v závětří u Pirátů nebo ODS.

Ani Babiš nebude sedět v koutě. V příštích volbách mu půjde doslova o všechno

sinfin.digital