Kalousek odchází, aby spojil opozici. A hned ji rozkládá

GLOSA PETRA HOLCE | Nepiště nekrolog, nekončím. Těmito slovy „skončil“ v politice Miroslav Kalousek – bývalý šéf lidovců, potom zakladatel a stínový i skutečný předseda TOP 09 a dnes šéf jejích poslanců. Pro připomenutí: oznámil, že už nebude kandidovat do sněmovny, aby si uvolnil ruce pro zákulisní sjednocení opozice. Akorát že si s ní rovnou začal vyřizovat účty.

„Piráti jsou progresivní, zcela nepředvídatelná levice,“ řekl Kalousek v rozhovoru pro iDNES.cz. A hned k nim pro jistotu přihodil i STAN, aby staré bolavé účty nezůstaly nevyřízené. „Piráti i STAN se vyznačují tím, že jsou v každém kraji schopni říkat něco jiného. Voliči lídra STAN v Jihomoravském kraji budou ve volbách do Sněmovny volit Okamuru nebo komunisty, určitě ne žádné středopravé strany,“ dodal.

V něčem má Kalousek pravdu, jeho slova v praxi hezky dokládá třeba nefunkční pražská koalice. Pirátský primátor Zdeněk Hřib je předvídatelný asi jako střely „malého rakeťáka“ Kima a kádry STAN se na magistrátu drží ve funkcích, jak je to kdysi naučil bývalý šéf hnutí Petr Gazdík. O to ale nejde. Z Kalouska totiž upřímně mluví osobní i politická zhrzenost, jež současnou opozici svazuje tisíckrát víc než „chvilkaři“.

Piráti ústy Jakuba Michálka dávno veřejně pohřbili jak TOP 09, tak samotného Kalouska a ani STAN s ní nechce mít nic moc společného, protože ji považuje za mrtvou partaj. „Pan Rakušan s TOP 09 nechce pracovat, tak já se s ním nechci hádat,“ řekl Kalousek ve zmíněném rozhovoru na adresu šéfa hnutí Víta Rakušana. Jen pro připomenutí: STAN se kdysi na zádech TOP 09 vyvezl do sněmovny, teď ale chce pokračovat spíš v závětří u Pirátů nebo ODS.

Ani Babiš nebude sedět v koutě. V příštích volbách mu půjde doslova o všechno

Někteří komentátoři z Kalouska dělají velkého stratéga. Řekněme spíš, že několikrát dokázal podivuhodně přežít vlastní politickou smrt. Každopádně ale udělal dvě velké strategické chyby, ze kterých se pravice nikdy nevzpamatovala. Tou první bylo, když se pyšně nafoukl úspěchem TOP 09 v jejích prvních sněmovních volbách v roce 2010. Ten stranu vynesl do vlády s ODS, jíž Kalousek začal okamžitě ničit. Jeho plánem bylo, že TOP 09 napravo nahradí kmotrovstvím zdegenerovanou ODS a stane se nejsilnejší pravicovou partají. Výsledkem byl ale raketový vzlet Andreje Babiše. A druhou strategickou chybu přidal, když si prostě nemohl pomoct a jako velkoryse nenáviděný politik se stejně musel stát šéfem TOP 09, jíž v posledních sněmovních volbách málem vyvedl ze sněmovny. Není to úplně kladný politický účet. A to ještě nezmiňuji, že kvůli založení TOP 09 kdysi personálně vykradl lidovce.

Teď chce tedy Kalousek TOP 09 zachránit tím, že ji přilepí k ODS a lidovcům. Ano, Kalousek je jistě zkušený vyjednavač a jeho tah s „cool“ Karlem Schwarzenbergem, který kdysi v čele TOP 09 přikryl její restriktivní socioekonomický program, udělal z nové strany plné starých lidovců de facto vítěze voleb v roce 2010. Jenže je za ním současně tolik zlé krve, že by to všechno stěží ukecal i Jan Werich.

A všimli si toho i někteří politologové, kteří jinak často zapomínají na fantasticky destruktivní potenciál osobních emocí v politice. „STAN ani Piráti nechtějí spolupracovat s TOP 09 vůbec. Lidovci samozřejmě také nechtějí, protože Kalousek byl dříve lidovec a jeho odchod a založení TOP 09 vyvolal zlou krev,“ řekl pro iDNES politolog z Karlovy Univerzity Josef Mlejnek, který vidí problematicky i spolupráci TOP 09 a ODS. Kalouskovi nicméně hraje do karet zoufalství, v němž se opozice nachází. To politiky občas tmelí – přinejmenším do voleb.
  

Opozice musí porazit vzájemnou nedůvěru, teprve pak může sesadit Babiše

SDÍLET
sinfin.digital