Holec: Mirka forever! Němcová bude v Senátu mezi svými | info.cz

Články odjinud

Holec: Mirka forever! Němcová bude v Senátu mezi svými

GLOSA PETRA HOLCE | Už se z toho stala hezká česká tradice: když vám to úplně nevyjde ve „velké“ politice, ukliďte se aspoň do Senátu. Dobře to předvedli všichni „prominentní“ neúspěšní prezidentští kandidáti, kteří teď nejspíš inspirovali i neúspěšnou kandidátku na premiérku a šéfku ODS Miroslavu Němcovou. Ta oznámila, že to na podzim ve volbách „zvedne“ v Praze.  

„Pokud nenastane něco nečekaného, tak ano, rozhodla jsem se kandidovat v Praze do Senátu. Mám k tomu městu blízko a Senát v současnosti chápu jako místo, které brání demokratické hodnoty – a ráda bych u toho byla,“ řekla Němcová Seznam Zprávám. Politička, která vždy skončila krok před vysněnou metou a je známá náchylností k „breku“ v kritických momentech, tentokrát překvapila. Senát jako obrana demokratických hodnot, to se jí totiž fakt povedlo.

Ano, hlasy senátorů jsou výjimečně potřeba, pokud se někdo rozhodne změnit ústavní pořádek, což v historii mimochodem udělala právě ODS, když během „opoziční smlouvy“ s ČSSD změnila volební systém. Jinak je ale hladce přehlasují poslanci, a jde tak spíš o velkorysou „správu sociálního zabezpečení“ pro neznámé či vysloužilé politiky a všechny ty, co nad sebou nechtějí mít neviditelnou ruku trhu. Ostatně slyšeli jste někdy třeba o senátorovi jménem Jiří Drahoš...

Němcová sedí úctyhodných dvacet dva let ve sněmovně a byla její místopředsedkyní, první místopředsedkyní i předsedkyní. Posbírala tady všechny nejvyšší funkce. S něčím fakt zásadním si ji ale nejspíš nespojíte – snad kromě toho, že na její návrh kdysi dolní komora oslovila Oldřicha Kulhánka, aby jí bez výběrového řízení udělal za čtvrt milionu nové logo, protože na to staré už se poslanci nemohli dívat. Němcová taky byla volební lídryní ODS ve volbách v roce 2013, kdy strana schytala sedmiprocentní výprask.

Ano, ona sama tehdy v Praze posbírala slušný počet preferenčních hlasů, namísto premiérky se ale stala tváří volebního průšvihu ODS. Tak to v politice prostě chodí, což už mnozí pochopili. Němcová nejspíš ne, a proto záhy na volebním sjezdu ODS kandidovala na předsedkyni strany. A stejně jako když předtím ODS vrátil čestné předsednictví Václav Klaus, měla i tentokrát nebezpečně blízko k slzám, když ji porazil současný šéf ODS Petr Fiala. Němcová prostě nemohla pochopit, že se jí spolustraníci neodvděčili za služby pro stranu.

Ne že by neměla v Praze v senátních volbách šanci, o to ale nejde. Ze Senátu se poslední dobou stala v podstatě zbytečná parlamentní komora, což nejspíš pochopili i senátoři, a soustředili se proto na osobní marketing. Třeba Pavel Fischer se neustále staví do dramatické role, aby náhodou na den nevypadl z médií. A činí se i ostatní: Vloni vymysleli předem prohranou ústavní žalobu na prezidenta, o níž jako o ztracené mluvili i někteří z těch, co ji podpořili. Nejvíc tím samozřejmě pomohli Miloši Zemanovi, který si tehdy z Ústavy udělal koberec.

Nedávno senátoři pro změnu sepsali petici proti kandidatuře ekonomky Hany Lipovské do Rady České televize, jíž jako obvykle nasadil korunu bizarního amatérismu Marek Hilšer, když v rozhovoru pro DVTV řekl, že Lipovskou vlastně zná z jediného starého rozhovoru pro Parlamentní listy. Pokud tedy Němcová v senátních volbách uspěje, bude se mezi senátory určitě cítit jako doma. Senát se stal komorou patetických politických gest a ta málokdo ovládá jako „Mirka“.      

 
 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud