Januš: Hnusí se vám bezdomovci a „divní“ lidé? Jděte na Jokera a začnete se chovat jinak | info.cz

Články odjinud

Januš: Hnusí se vám bezdomovci a „divní“ lidé? Jděte na Jokera a začnete se chovat jinak

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Joker má jen temné myšlenky a kvůli mozkovému onemocnění se musí ve zcela nevhodných situacích podivně smát. Ale pracuje, léčí se, stará se o svou matku a snaží se tak nějak přežít. Chce se k lidem chovat slušně, ale oni se nechovají slušně k němu. Zvláště ti privilegovaní. A tak se jim začne mstít. Do českých kin vstupuje stejnojmenný film Toda Phillipse, vítěz benátského festivalu. Jde zejména o kontroverzní sociální apel upozorňující na prohlubující se nerovnosti ve společnosti.

Film Joker s geniálním Joaquinem Phoenixem v hlavní roli se zcela vymyká škatulce komiksových filmů. Už o něm bylo napsáno mnohé a stejně tak se ještě bude dlouho rozebírat, a tak učiním jen několik spíše nefilmových poznámek.

Zkrachovalý komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) se stává Jokerem od 3. října i v českých kinech. • VIDEO autor: Vertical Ent.

Gotham City se propadá na dno, ulice přetékají odpadky, které nikdo neodváží, lidé jsou stále hrubší. Ti bohatí, privilegovaní si ale žijí dobře, možná lépe než kdy dřív. Těží ze své příslušnosti k establishmentu, dokonale ve svůj prospěch zneužívají systém. Neohlížejí se na ty v žebříčku pod nimi, je jim jedno, že je postupně vyhazují z práce, zavírají jim léčebny a berou jim poslední životní jistoty. Nazývají je klauny, smějí se jim a pokud to k dokonalému ponížení nestačí, praští je.

Právě takový je i příběh Jokera. A tak se začne bránit, systému má už plné zuby, stejně jako lidí, kteří se chovají stále hůř. Pomstí se. V tom je film značně kontroverzní. Někdo by jej mohl pochopit až tak, že obhajuje násilí. Autoři totiž celý příběh a postavy v něm vystavěli tak, že z něj hlavní záporák vlastně vychází jako hrdina.

Řekněme ale, že je film spíše sociálním apelem, studií, kam až může stále větší nerovnost ve společnosti dojít. Až k násilnému obratu, k občanské válce. To když zapomeneme, že lidé na okraji společnosti, ať již ti nemocní, bez domova či jinak poznamenaní, bývají také slušní, svou situaci si mnohdy sami nezavinili a potřebují naši pomoc.

Joker je skvělý film s dokonalou stylizací, řemeslně na výši. Minimálně pro Joaquina Phoenixe je Oscar jistý, slušné šance bude mít také Robert De Niro a nedivil bych se ani, kdyby na filmovém klání triumfoval rovněž snímek jako takový. To všechno je ale až druhotné, primárně jde o tento vzkaz: pomáhejte potřebným, nenechávejte je být, nespoléhejte na systém. A taky o připomenutí, že nikdy nevíte, co se tomu druhému honí hlavou.

O sociálních problémech vznikají články i knihy, rozebírají se v publicistice a ve zpravodajství. Takto živě je ale ještě nikdo neilustroval. Díky Jokerovi se nad současnou společností a jejími problémy musí zamyslet každý.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud