Kovář: Churchill dolů, Lenin nahoru? Ztráta historické paměti je ztrátou pudu sebezáchovy

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Kdyby mi někdo v polistopadové euforii, v devadesátých a ještě i v nultých letech, kdy jsme se složitě vypořádávali s komunistickou minulostí a stali se součástí Západu, řekl, že dnes budou ve střední Evropě mladí lidé sprejovat na sochy Winstona Churchilla hanlivé nápisy a označovat jej za zločince a že na druhé straně bude v Německu slavnostně vztyčena socha masového vraha Vladimira Iljiče Lenina, nevěřil bych mu. A přesto se to děje, právě tak vypadá naše současnost. Ještě jednou se proto ohlížím za událostmi posledních týdnů.

Churchill byl tedy rasista, imperialista a válečný zločinec, a proto jeho sochy musí pryč, tvrdí stoupenci (nejen) české radikální levice. Současně přitom v sousedním Německu, konkrétně v Gelsenkirchenu v Severním Porýní-Vestfálsku, stojí od konce minulého týdne dvoumetrová socha uvedeného Vladimira Iljiče Uljanova zvaného Lenin. Socha masového vraha, stvořitele Svazu sovětských socialistických republik, „říše zla“, jejíž dějiny jsou dějinami slovy takřka nepostižitelného utrpení obrovského množství lidí a desítek milionů mrtvých; socha, která byla, to jenom na okraj, odlita v roce 1957 v někdejším komunistickém Československu. 

Za vztyčením této sochy stojí krajně levicová Marxisticko-leninská strana Německa (Marxistisch-Leninistische Partei Deutschlands; MLPD), již v roce 1982 založili členové Komunistického dělnického svazu Německa (Kommunistischer Arbeiterbund Deutschlands; KABD). Politická strana, která zcela otevřeně prosazuje „diktaturu proletariátu“ a vytvoření „beztřídní komunistické společnosti“, přičemž se kromě otců zakladatelů mezinárodního komunismu, Karla Marxe, Friedricha Engelse a Vladimira Iljiče Lenina, hrdě hlásí rovněž k odkazu dvou ze tří největších zločinců v moderních dějinách – k Josifu Vissarionoviči Stalinovi a k Mao Ce-tungovi (oním třetím „do party“ je přirozeně Adolf Hitler).

Dostál: Politický teror nelze přikrášlit. Zvykej si i ty, komunisto!

sinfin.digital