Lipovská sepsala svůj nejradikálnější text. Přečetli jsme za vás její manifest rozpočtového terorismu

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Až na dřeň! Ekonomka a krajská lídryně populistů z Volného bloku Hana Lipovská v rámci předvolební kampaně představila svůj – nutno říct že zcela virtuální – návrh státního rozpočtu na příští rok. S přehnanou urputností, jakou obvykle předvádí na jednáních Rady České televize, se pustila i do veřejných financí. Pravda, ty za vlády ANO a ČSSD zažívají hodně divokou párty, Lipovská ovšem ve svém „rozpočtu“ škrtá takovým způsobem, že by Česko zažilo jedno velké zemětřesení. Tím spíš, že státní rozpočty nesou následky covidového úderu.

S nadsázkou můžeme říct, že nadšený by z návrhu mohl být hlavně multiministr Karel Havlíček. Plán Lipovské & spol. totiž počítá s razantní úpravou počtu ministerstev ze čtrnácti na osm, což obnáší i spojení čtveřice resortů – dopravy, průmyslu a obchodu, zemědělství a místního rozvoje – pod jednu střechu dnes neexistujícího ministerstva hospodářství. Současný vicepremiér za ANO by pod sebou v tomto alternativním vesmíru mohl mít hned čtyři ministerské agendy! 

Hlavním motivem Volného bloku a jeho virtuálního rozpočtového návrhu (většina předvolebních průzkumů preference této strany ani nezaznamená, Volný blok se s největší pravděpodobností do sněmovny vůbec nedostane) jsou ale nuly. Konkrétně nulový rozpočtový schodek, a především nulový státní dluh, za kterým jde „přes mrtvoly“. „Do roku 2030 snížíme státní dluh z dnešních 2,2 bilionu korun na nulu,“ tvrdí strana v programu s tím, že jen příští rok se závazky státu prý dají stlačit o astronomických 600 miliard.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Který populistický faul přišel na řadu jako první?
  • Proč seriózní ekonomové před návrhem prchají beze slov?
  • A co všechno Lipovská zamlčela?
sinfin.digital