Na Muska se kvůli Twitteru snáší vlna kritiky. Excentrický miliardář je ale pro sociální sítě ten nejmenší problém

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Prakticky hned poté, co Elon Musk oznámil koupi Twitteru, se na něj snesla vlna kritiky. Ta je ovšem z velké části nefér.

Nejsem nijak velký fanoušek Elona Muska, ostatně, řada jeho výroků z poslední doby je vyloženě stupidní. Ale podobně zavádějící je i kritika, která se na nejbohatšího muže planety kvůli akvizici Twitteru v posledních dnech snáší.

Ta vychází z obav, že Elon kompletně nadzvedne stavidla moderovaného obsahu a na sociální síti naplno připustí svobodný projev – a to včetně jeho negativních důsledků jako je šíření dezinformací, nenávistného obsahu či tvrdé snahy o ovlivňování voličských nálad.

Obavy jsou úměrné vlivu, který sociální sítě v poslední dekádě získaly. Twitter je pro řadu lidí centrálním bodem, odkud čerpají zprávy a kde si tvoří svůj obrázek o světě. Známý průzkum PEW Research ukazuje, že sedm z deseti uživatelů Twitteru čerpá zpravodajství právě z této sociální sítě.

Pokud by se Twitter stal „pustinou bezpráví“, jen by to dále polarizovalo společnost – a to včetně možných politických důsledků.

Nutno však říct, že Elon Musk je skvělý ve dvou věcech: jednak v tom, jak dělat byznys, jednak v upoutání pozornosti. A tak zatímco Musk (sic!) na Twitteru vykopává jeden návrh na proměnu této sociální sítě za druhým, podstatné je, že mu jde hlavně o dobrý byznys.

sinfin.digital