Nad kolapsem Navalného stále visí řada otazníků. Co se bude dít dál?

KOMENTÁŘ KARLA SVOBODY | Závěry lékařů z berlínské kliniky Charité, jakkoli je nutno dodat, že předběžné, asi nikoho nepřekvapily. Podezření, že byl ruský opoziční politik Alexej Navalnyj otráven, vzniklo ihned poté, co bylo zřejmé, že kvůli jeho zdravotním potížím muselo letadlo, na jehož palubě se právě nacházel, neplánovaně přistát v Omsku. Navalnyj nečelil prvnímu útoku, byť samozřejmě novinkou je právě jeho vražednost. Opoziční předák je v současné době v kómatu, a i když doktoři ujišťují, že je mimo ohrožení života, není jasné, zda si neodnese trvalé následky. Substance, kterou byl podle německých lékařů otráven, patří do široké skupiny látek sahajících od léků proti Alzheimerově chorobě až po sarin či novičok.

Faktů je opravdu velmi málo, jsme tak odkázáni spíše na spekulace. Bezprostředně po incidentu se vyrojily otázky o tom, komu by to přineslo nejvíce výhod. Není asi ani příliš pochyb, že Kreml, respektive to, co se nazývá „kolektivní Putin“, bude mít z eliminace zdatného protivníka největší radost. Co znamená Alexej Navalnyj pro opozici, jsem popisoval v minulém článku. Jde o zásadní postavu, hlavního stratéga opozičních akcí, člověka, jehož programy typu „chytrého hlasování“ dělají systémovým silám velké starosti.

Další otázkou je role omských lékařů. Jen stěží si lze myslet, že byli v celém případu nějak výrazněji zainteresováni kromě toho, že prostě v daný okamžik dostali Navalného na starost. Teprve rozhodování o tom, jestli jej vydají do Německa, vypadalo podezřele. Množily se dohady, že neochota lékařů nebyla ani zdaleka způsobena jen starostí o zdraví opozičního politika, jako spíše instrukcemi od ruských bezpečnostních složek; zvláště, když tvrdili, že se na tom shodli s německými kolegy. Ti to následně kategoricky odmítli. Teprve po dvou dnech vyjednávání pak ruští lékaři souhlasili s tím, aby byl pacient převezen, i tak ale celá situace působila dojmem, že natahují čas, aby se stopy jedu z těla stačily vytratit. Ani jejich závěry, že nešlo o otravu, ale o hypoglykémii, nezněly o nic přesvědčivěji. Na ještě o poznání nižší pudy cílila zpráva, že v Navalného těle byly zjištěny stopy kofeinu a alkoholu, kterou nadšeně šířila některá ruská média.    

Komu vadí Alexej Navalnyj?

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital