Komu vadí Alexej Navalnyj?

KOMENTÁŘ KARLA SVOBODY | Případ možné otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného stále obklopují nejasnosti. Navalný se v polovině týdne vracel ze sibiřského Tomsku a v letadle se mu udělalo nevolno, po mimořádném přistání v Omsku skončil v nemocnici s podezřením na otravu. V době psaní tohoto textu nemáme jasné odpovědi, víme jen, že jeho stav je velmi vážný a zůstává v kómatu.

Lékaři omské nemocnice mluví o otravě jako o jedné z verzí a tvrdí, že žádné stopy jedu zatím nenašli. Představitelé Navalného Fondu boje proti korupci to naopak považují za nezpochybnitelné. Lékaři také uvedli, že není možný převoz opozičníka do Německa, které se nabídlo, že ho bude léčit a vyslalo letadlo. Navalného okolí na to konto mluví o snaze zamést stopy a držet ho záměrně právě v omské nemocnici, která prý nemá dostatečné kapacity na léčbu.  

Suše podaná zpráva oficiálních míst o tom, co se stalo, je sama o sobě dosti varovná, ale v Rusku dostává ještě hlubší konotace. Sám Alexej Navalnyj dokázal, ať už jako blogger či později v čele Fondu, poštvat proti sobě snad každého z čelných ruských představitelů, včetně prezidenta Vladimira Putina, šéfa Rosněfti Igora Sečina, šéfa Ruské gardy (Rosgvadija) Viktora Zolotova a mnoha dalších. Ostatně, zpráva o jeho možné otravě vyvolala vlnu spekulací, kdo z dlouhé řady jmen by za ní mohl stát. Většina ohlasů celkem pochopitelně ukazovala na Kreml, který už řadu nepohodlných kritiků nevybíravě odstranil, a pro ilustraci dodejme, že z „alternativních“ serverů se pak daly vyčíst divoké spekulace o tom, že Navalnyj vše zorganizoval sám, popřípadě že za celou akcí stála CIA (v klidu je možné doplnit i jinou zahraniční tajnou službu). 

Podobné diskuze neustanou. Jak velí zkušenost z minulých afér spojených s ruskou realitou, nikdy neexistuje důkaz, který by přesvědčil všechny. Dohady téměř jistě budou pokračovat i po libovolném definitivním verdiktu ze strany lékařů.

Boj o Bílý dům: Trump versus Harrisová, Obamovi, Clinton... a také Biden, abychom nezapomněli

sinfin.digital