Boj o Bílý dům: Trump versus Harrisová, Obamovi, Clinton... a také Biden, abychom nezapomněli

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Jedny z nejpodivnějších, ne-li nejbizarnější vůbec. Takové jsou letošní prezidentské volby v USA a to, co jim předchází. Na INFO.CZ jsem o tom psal již několikrát, ale ukazuje se to zas a znovu. Američtí demokraté teď proti Trumpovi oficiálně potvrdili tandem Biden-Harrisová, a to je důvod, proč se za Atlantik opět podívat.

Koronavirová krize, jež USA zasáhla na přelomu zimy a jara, udělala z relativně jasné záležitosti, tj. z pravděpodobného znovuzvolení úřadující hlavy státu, prvotřídní politické drama. Drama, které dlouho hrál jediný herec – Donald Trump. Jeho vyzyvatel Joe Biden byl doposud takřka neviditelný, což se snad nyní změní. I tak je ale zřejmé, že za něj boj z velké části vedou jiní muži a ženy v čele s bývalou první dámou Michelle Obamovou a kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou, o bývalých prezidentech Billu Clintonovi a Baracku Obamovi nemluvě. 

Pokud Joe Biden v listopadu vyhraje, přijde k tomu tak trochu – promiňte mi ten výraz – „jako slepý k houslím“. V jeho prospěch hraje především to, že i když je dlouholetým představitelem establishmentu, nepolarizuje americkou společnost zdaleka tolik jako další prominentní demokraté – například bývalá ministryně zahraničí a neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, „socialistický“ senátor Bernie Sanders či další levicová senátorka Elizabeth Warrenová. Také Donald Trump rozděluje Ameriku mnohem více než Biden. Tato prostá skutečnost a také fakt, že si administrativa v boji s pandemií nevede, slušně řečeno, nijak excelentně, Bidenovi až doposud stačily v průzkumech veřejného mínění k jasnému vedení. V posledních dnech se objevila i šetření, která šance obou mužů vidí vyrovnanější. Ať tak, nebo tak, „starý unavený Joe“, jak jej Trump posměšně tituluje, pochopil, že jde do tuhého.

Siegl: Svět podle Bidena? Návrat k „americkému snu“ mohou zhatit přehnaná očekávání

sinfin.digital