Národní opoziční fronta? Když kvůli ní vystřízliví i Minář, je fakt zle

GLOSA PETRA HOLCE | „Pro nás je nepochopitelný, že s tím, co tady je, si někdo myslí, že vznikne stabilní vláda,“ řekl v podcastu Insider na INFO.CZ zakladatel a lídr nového hnutí Lidé PRO Mikuláš Minář. Od bývalého nejvyššího chvilkaře a snílka z Letné jsou to určitě ta nejstřízlivější slova, jaká jsme slyšeli. A mimochodem: když i on hodnotí „národní antibabišovskou frontu“ takhle, pak je fakt zle.

Minář se trefil. V Insideru se rozpovídal zrovna v době, kdy se trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců lekla sama sebe. Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka totiž před pár dny v rozhovoru pro Právo snad až moc upřímně naznačil, že jde hlavně o volební koalici a i po volbách budeme mít nadále tři strany. A nebyl sám. Jeho slova se snažil v televizi CNN Prima NEWS korigovat místopředseda ODS Martin Kupka, víceméně ale zopakoval to samé.

„Přiznávám, že jde o strategickou racionální úvahu, jak získat co nejvíce procent hlasů. Doufám však, že po volbách půjde o spolupráci v odpovědné vládě, která dá opět dohromady ekonomiku a napraví spoustu problémů, které současná vláda nebyla schopna řešit,“ řekl Kupka. Takže pro jistotu ještě jednou Minář z Insideru: „Jsem rád, že koalice vznikají, ale nemyslím si, že to zakládá dlouhodobé stabilní řešení pro demokracii v této zemi.“

INSIDER — Minář & Ondráčka o projektu Lidé PRO

Padne Hřib? Pirátský primátor dělá vlny v koalici ODS, TOP 09 a lidovců

Ano, kdo jiný než Minář by měl být rád, že koalice vznikají, když opozici právě takové spojování sám nadiktoval? I on ale očividně rychle vystřízlivěl a pochopil, že nevládní strany zkouší postavit ferrari na vrakovišti dacií. Minimálně pokud jde o TOP 09 a lidovce, jimž vážně hrozí vypadnutí ze sněmovny. Jenže žádná raketa není ani ODS, jejíž resuscitace se po debaklu v roce 2013 poslední dobou zašpuntovala někde nad deseti procenty. Stranu zachvátil strach a hlad po moci, snad nejhorší možná kombinace.

Vyhlídkám koaličních celků se na INFO.CZ věnuje i Martin Schmarcz: „ODS se koalicí s dvěma menšími stranami stala přijatelnější i pro voliče, kteří jí utekli k Pirátům a Starostům,“ píše ve svém komentáři. Přečtěte si ho tady.

Spíš než novou politickou sílu proto trojkoalice SPOLU připomíná starý výtah, který do sněmovny ještě jednou vyveze dvě malé strany a ODS přidá díky příznivějšímu volebnímu přepočtu pár mandátů. Jenže tohle je podvozek, na němž stěží vyberete první ostřejší zákrutu. Už jen proto, že největší pnutí způsobuje vznik trojkoalice v ODS, coby nejsilnější straně. A to hlavně v Praze, její volební baště, kde se místní buňka strany cítí znásilněná diktátem shora.

Žádnou dlouhodobou stabilitu, o níž mluví Minář, ovšem nenabízí ani případná dvojkoalice Pirátů s STAN. Piráti sice jsou novou i autentickou politickou silou, spíš než stabilitu ale do politiky bohužel vnáší destrukci, jak už dva roky s gustem dokazují na pražském magistrátu. I dobře známý rozkladný potenciál ambiciózních starostů vedle toho vypadá v podstatě stabilně. 

A do toho všeho teď přichází ještě Minář se svou politickou reality show. Skoro jako by věděl, o čem mluví, když zmiňuje nestabilitu. Třicet let po pádu komunismu doběhl i Česko konec jedné politické éry, kdy diktovaly dvě velké strany, které kolem sebe měly pár nezbytných trpaslíků. Nejdřív Věci veřejné, po nich ANO a nyní i Piráti dali tradičním stranám polibek smrti. A ty při tom ještě asistovaly.

Volební koalice starých stran, postavené na společném zoufalství a spoléhající se na koaliční výhodu volebního systému, určitě nejsou stabilní budoucností. Spíš jen na jedno volební období odkládají přirozený zánik starého a vznik nového. „Neřítí se to dobrým směrem, je možné vytvořit novou alternativu,“ komentoval v Insideru vznik „staronových“ volebních koalic donedávna šéf české Tranparency International a nyní jedna z tváří Lidé PRO David Ondráčka. Přinejmenším to o špatném směru je svatá pravda.

SDÍLET
sinfin.digital