INSIDER — Minář & Ondráčka o projektu Lidé PRO

ODS zadlužuje stát víc než socialisti. Vznikající opoziční koalice nejsou dlouhodobé řešení pro demokracii v Česku, říká Mikuláš Minář

Michal Půr, Tomáš Jirsa

17. 12. 2020 • 06:00
Mikuláš Minář a David Ondračka jsou nejvýraznější tváře nového hnutí Lidé PRO, které by mohlo vstoupit do parlamentních voleb v příštím roce. Oba byli hosté nejnovějšího dílu podcastu Insider a kritiku zaměřili nejenom proti vládnímu hnutí ANO, ale také vůči opozici, která se v posledních měsících spojila do dvou bloků.

„Mě mrzí, že se celá veřejná debata redukovala na to, jestli vzniknou koalice, nebo nevzniknou. Na Letné zaznělo ‚pojďme vyřešit ten marasmus.' To znamená nové lidi do politiky. Musíte oslovit nové voličské skupiny, mimo jiné voliče ANO. Jsem rád, že koalice vznikají, ale nemyslím si, že to zakládá dlouhodobé stabilní řešení pro demokracii v této zemi,“ říká Minář.

Podobně uvažuje i Ondráčka, který řadu let vedl českou pobočku protikorupční organizace Transparency International. „Neřítí se to dobrým směrem, je možné vytvořit novou alternativu. Hnutí bude středové, nechce být extremistické ani na jednu stranu. Mám hluboký pocit, že dnešní vedení země nevede k tomu, že budeme prosperovat a že třeba i moje děti tady budou chtít zůstat,“ dodává.

Minář i Ondráčka kritizují jednotlivé opoziční strany, zejména ODS. „Pro nás je nepochopitelný, že s tím, co tady je, si někdo myslí, že vznikne stabilní vláda. Pravicová strana ODS předvádí zadlužení státu, které si netroufnou ani socialisti,“ říká Minář s tím, že motivací založit hnutí je zejména skutečnost, že mnoho lidí „nemá koho volit“.

Pokud vás zajímá, proč je Minář zásadně proti kvótám na uprchlíky, kdy hnutí Lidé PRO představí konkrétní kandidáty a program a proč jeho členové nejsou zklamání ze současného množství podpisů, pusťte si nejnovější podcast Tomáše Jirsy a Michala Půra.