Němec: Ozbrojme učitele! Lepší ochrana proti školním zabijákům není | info.cz

Články odjinud

Němec: Ozbrojme učitele! Lepší ochrana proti školním zabijákům není

KOMENTÁŘ LUMÍRA NĚMCE | Přelom dubna a května přinesl hned několik (zde a zde) nových případů střelby v areálech amerických škol. A znovu při nich umírali mladí lidé. Jsou to bezesporu tragédie, které opět oživují letitou debatu o tom, jak podobným incidentům předcházet, či alespoň zmírnit jejich dopad. V tomto kontextu je zajímavé rozhodnutí floridských úřadů, které fakticky umožnily zaměstnancům škol nošení zbraně.

Úprava floridské legislativy je reakcí na loňskou střelbu v Parklandu, kde devatenáctiletý student zavraždil 17 lidí a mnoho dalších zranil. Věřím, že zrušení dosavadního zákazu nošení zbraně je dost zásadním krokem ke zvýšení bezpečnosti a k ochraně proti podobným střelcům. Médii tahle informace proběhla bez větší pozornosti. Ostatně není divu, nekoresponduje s trendem co největšího omezování legálních zbraní. Přitom statistiky jasně ukazují, že nejlepší ochranou proti ozbrojeným zabijákům jsou lidé ozbrojení legální zbraní, kteří v danou chvíli umějí zareagovat.

Jacob Paulsen z ConcealedCarry.com analyzoval zprávy FBI vztahujících se k případům aktivních střelců v USA v letech 2000-2017. Z těchto dat vyplývá, že ozbrojení civilisté byli úspěšní v 94 procentech případů. A mnoho útoků se odehrálo v místech, kde není povolené nosit zbraně a střelec má tedy mnohem větší šanci, že ho při akci nikdo nebude „rušit“. Zkrátka raději zaútočí ve škole nebo v kostele, než na srazu rančerů, kde bude mít pušku skoro každý.

„Musíme lidem dát šanci bojovat, musíme jim dát možnost bránit se.“
Šerif Bob Gualtieri, Pinellas County, Florida

Ve zmíněném období se stalo 283 incidentům a ozbrojení civilisté byli přítomni jen ve 33 případech – v 25 útočníka zastavili, v šesti pomohli snížit ztráty na životech a pouze ve 2 případech byli neúspěšní.

K podobným výsledkům dospěla i FBI ve své zprávě, která by se dala shrnout slovy „lepší zbraň u sebe, než policista na telefonu“. Z dat uvedených ve zprávě FBI vyplývá, že není vůbec důležité, jestli zákrok proti útočníkovi provede ozbrojený policista nebo civilista se zbraní, ale je důležité splnění těchto tří předpokladů:

  • Být na místě útoku (to asi komentář nepotřebuje)
  • Být odhodlaný zakročit
  • Mít efektivní nástroj, kterým můžete útočníka zneškodnit (jednoduše řečeno zbraň)

Právě třetí podmínka je v současné době těžko splnitelná zvláště při útocích ve školách, kde mají učitelé zákaz nosit legálně držené zbraně. I sebeodvážnější učitel odhodlaný chránit své žáky holýma rukama střelce s puškou nebo pistolí zastaví jen těžko.

Učitelé na Floridě teď po zrušení zákazu získávají možnost nosit legálně drženou zbraň ve škole, pokud projdou kurzem, který zahrnuje 12hodinový certifikovaný kurz problematiky útoků aktivního střelce a 132hodinový certifikovaný trénink se zbraní. Jedná se o možnost, nikoli povinnost. „Není tu žádná fronta k přepážce, kde se rozdávají zbraně,“ řekl k tomu republikán Dane Eagle.

Sluší se poznamenat, že ne všechny školy jsou nápadem nadšené, někde se k němu staví zdrženlivě. Z mého pohledu se ale jedná o rozumný krok a po řadě hysterických demonstrací a volání po zákazu střelných zbraní by se mohlo jednat o světlo na konci tunelu. Můžeme jenom doufat, že se tato informace dostane i k těm zákonodárcům, kteří umanutě volají po dalším omezení legálních zbraní v rámci „boje proti terorismu“. Snad se zamyslí a přehodnotí svoje stanoviska, protože jim dojde, že policie nikdy nemůže být všude a nejlepší ochrana proti zlým se zbraní jsou ti hodní se zbraní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud