Nemusíme se hájit, že k nám zveme Johnnyho Deppa. Česko je svobodná země

GLOSA MARTINA SCHMARCZE | Johnny Depp na festivalu v Karlových Varech? Samozvaní strážci mravů zuří. Ať si zuří! Před pádem železné opony utíkali umělci jako Miloš Forman od všemocné bolševické cenzury do USA, aby mohli svobodně tvořit. Dnes je to Hollywood, kde se pod vlivem „zakazovací kultury“ zavádí myšlenková kontrola. Kdo je na indexu, ten nedostává role a je vyškrtnut ze slušné společnosti. Ale tohle vyloučení neplatí v Česku.

„Je to jako usnout a probudit se v jiné zemi,“ komentovala herecká hvězda své pocity po příletu do naší republiky. Jako člověka, který zažil čtvrt století komunistické totality, se mě zmocnil jistý pocit hrdosti. Nyní jsme to my, kdo může Američanům ukázat, co znamená svoboda. A to na té nejzákladnější lidské rovině, kdy si k sobě smíte pozvat hosta a nemusíte nikomu nic vysvětlovat, obhajovat se, proč jste to udělali, činit pokání… Zahraniční i domácí kritici si mohou trhnout nohou. Mají s Deppem problém? Jejich věc.

Kontrola návštěv patřila mezi nejhnusnější praktiky StB. „Tak vy jdete za Václavem Havlem? Posvítíme si na vás a budete mít co vysvětlovat.“ Woke aktivisté samozřejmě nemají onu formální moc perlustrovat ty, kteří se stýkají s „nedotknutelnými“ osobami. Ovládají však média. A ta se patřičně pohoršila nad „nevhodným“ výběrem pozvaných na karlovarský festival. S jasným záměrem vystavit pořadatele „morálnímu“ nátlaku. Potěšilo mě, že ti kampaň proti Deppovi prostě ignorovali a nevyjádřili se k ní nijak.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • O co se snaží novodobí inkvizitoři?
  • Proč udělali Bartoška a spol. správně, že tlaku neustoupili?
  • A jakou chybu dělají Američané?
sinfin.digital