Ani Okamura, ani Babiš. Pokud SPOLU nezvítězí v evropských volbách, bude to jen její vina

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Už za dva měsíce zvolíme nový Evropský parlament (EP). Tentokrát půjde (poprvé) o volby skutečně prvního řádu. Jednak konečně Čechům dochází, že osmdesát procent toho, co bezprostředně ovlivňuje jejich život, se rodí v Bruselu, a ne v Praze. Jednak si konzervativní koalice SPOLU poprvé ověří, kolik ji stojí partnerství s liberály. Pokud nezvítězí, tak především kvůli tomu.

Obecně všichni favorizují hnutí ANO. Jistě, má výrazně vyšší voličské preference než SPOLU. Nicméně před pěti lety byly rozdíly úplně stejné – a navíc se pravice nacházela v těžké depresi. Přesto v hlasování do EP v součtu dokázala Babišovy lidi porazit. Ti získali šest mandátů, ODS čtyři, lidovci a TOP 09 shodně každý po dvou. 

Nyní je situace jiná hlavně v tom, že konzervativci s sebou jako kouli na noze vláčejí dvě progresivistické strany, s nimiž vládnou – Piráty a Starosty. Mají i jiné problémy, avšak tento je největší.

Není tajemstvím, že občanským demokratům se nechtělo jít na jednu listinu s lidovci a s topkou. Zejména v druhém případě je problémem její lídr Luděk Niedermayer, který patří do „tvrdého bruselského jádra“ a je znám svojí bezvýhradnou podporou Zelenému údělu. 

S Tomášem Zdechovským, který vede KDU-ČSL, je daleko snadnější dohoda. Nicméně vedení strany v čele s předsedou Petrem Fialou a jeho statutárním zástupcem Zbyňkem Stanjurou na svou jedničku na kandidátce Alexandra Vondru doslova „zaklekli“.

Všichni tři šéfové stran sdružených ve SPOLU vzali společný boj o Evropský parlament (EP) jako otázku života či smrti koalice. Takže nakonec přes to nejel vlak. 

Mnozí členové ODS jsou roztrpčeni a i někteří komentátoři varují, že jde v unijních věcech o nesourodé uskupení, v němž se „potlučou“ euroskeptičtější a eurooptimističtější přístupy. Nemyslím si to. Podstatné je, že program mají jednotný, vychází z činnosti Alexandra Vondry v Bruselu po uplynulých pět let a podepsal se pod něj i Luděk Niedermayer.

Běžný volič vnímá věci jako celek. Všimne si, jakou kampaň, s jakými tématy a s jakými názory vede SPOLU. Jednotlivci jsou pod jeho rozlišovací schopností a bývalý viceguvernér je sice dobře znám novinářům, politologům a těm, kteří se „zajímají“, ale to je asi tak vše.

Pokud dodrží slib nerušit záměry lídra celé kandidátky, bude dobře. Jak se říká: „Odborníky to dráždí, ale vy si toho ani nevšimnete.“ Jiná věc by byla, kdyby se ODS, KDU-ČSL a TOP 09 rozhádaly. Ale snad jsou všichni dospělí. A jejich hlavní soupeř je jinde.

Těmi, kdo opravdu mohou sebrat SPOLU příznivce, jsou Vít Rakušan a Ivan Bartoš.

Kde? Ne, není jím Andrej Babiš a už vůbec ne Tomio Okamura (jakkoli se kasá, že chce převzít „bývalé voliče ODS“). Těmi, kdo opravdu mohou sebrat SPOLU příznivce, jsou Vít Rakušan a Ivan Bartoš. 

Tedy ne že by si je připoutali k sobě. Ale odradí je od toho, aby hlasovali pro konzervativce. Mohou místo toho zůstat doma. Nebo „z trucu“ volit nějaké radiální euroskeptické uskupení. Což by znamenalo pro SPOLU katastrofu a (možná i dost vysokou) porážku od ANO.

Musíme si říci, jaké zde vlastně máme voličské skupiny: Základní dělení vede mezi těmi, kteří jsou ke stávajícím evropským politikám kritičtí a těmi, kteří si je pochvalují a souhlasí jak s Green Dealem, tak s migračním paktem i postupným „utahováním šroubů“, co se týká svobody projevu, myšlení a svědomí. 

Těch druhých je kolem dvaceti procent a volí z parlamentních stran Starosty, Piráty – a někteří možná TOP 09 (kdyby ale nebyla ve spolku s ODS). Prvních je velká většina, ale dělí se na více částí.

sinfin.digital