Nouzový stav fuj, pandemický zákon hurá? Politici si neopatrně zahrávají se strašlivým výbuchem

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Premiér vyhověl opozici a poslal jí návrh pandemického zákona. Ten měl podle ní být spásným „deus ex machina“, který umožní efektivně bojovat s virem bez nenáviděného stavu nouze a omezování občanských svobod. Jenže ouha, jde o pravý opak – o zmocňovací zákon, který ve stávající podobě činí z ministra zdravotnictví „diktátora“ a obchází parlament, jak jsme na Info.cz upozorňovali už loni na jaře.

Říká se, že když chce Bůh někoho potrestat, splní mu, co si přeje. V tomto případě to postihlo premiéra i opozici, kteří si z nouzového stavu učinili symbol všeho zla. Předseda vlády s tím začal už před rokem. Napřed kvůli tomu, aby nepustil do hry vicepremiéra Jana Hamáčka, vůbec nechtěl ustavit Ústřední krizový štáb a i pak neustále zpochybňoval nutnost aplikovat krizovou legislativu. Fiala, Bartoš a spol. ji pro změnu osudově spojili s Babišem a stav nouze si umanuli zrušit místo toho, aby zrušili premiéra.

Pro šéfa ANO představoval nouzový stav s jeho ústavně konformním mechanismem řešení katastrof a krizovým štábem od počátku překážku, aby mohl náležitě rozvinout své populistické vlohy. Předsedové demokratických opozičních stran zase investovali ohromné množství politického kapitálu do falešné zkratky „stav nouze rovná se Babiš“. Když se pak měly obě strany dohodnout na jeho prodloužení, jednaly (či spíše nejednaly) způsobem, který nemohl vést k úspěchu. Celkem logicky: pro všechny představoval „zlo“.

Jenomže s koncem stavu nouze neskončila epidemie. Naopak. Odborníci varují, že nás čeká nápor virových mutací a Němci nám už uzavřeli své hranice. Ještě neutichl vítězný jásot nad tím, že „nepřítel“ je poražen a už se ozvalo zoufalé volání o pomoc od hejtmanů. Deset ze čtrnácti patří k opozici, a zatímco ta tvrdila do médií, že už vše bude v pohodě, neboť kraje místo špatné a tyranské vlády nyní vše hravě a bez omezování zvládnou, oni si mysleli pravý opak a zamířili na jednání s Babišem.

I předsedovi vlády zjevně rychle došlo, co vlastně provedl, když se odmítal dohodnout na prodloužení nouzového stavu a že ani tak neshodí odpovědnost za další mrtvé na opozici. Protože přeci jen, vláda je vláda, byť bez zvláštních pravomocí. Najednou, doslova skoro s křížkem po funuse, začal činit rychlé pohyby a na žádost hejtmanů vláda vyhlásila nový stav nouze v každém ze čtrnácti krajů. Zda v souladu s ústavou, či nikoli, to ještě možná bude předmětem zkoumání, rozhodně však ve shodě s rozumem.

Takže hrozící katastrofa na poslední chvíli zažehnána a jedeme dál? Ani náhodou. Předně, tyto zcela zbytečné veletoče vytvořily konstituční uzel, který nám může vše ještě pořádně zkomplikovat. Předseda Senátu Miloš Vystrčil chystá ústavní stížnost. Přitom i hejtmani jeho strany se podepsali pod žádost, která dle něj vytvořila protiústavní stav. Toto je doklad naprosté paralýzy politické scény. Jen jeden z mnoha, protože ta připomíná sjezd Spolku přátel Krakatitu, kteří si neopatrně zahrávají se strašlivým výbuchem.

Premiér, který je laxní k tomu, že mu chybějí hlasy pro prodloužení platnosti základního nástroje, jenž je nutným předpokladem pro úspěšný boj s pandemií. Demokratická opozice, která místo aby využila jeho slabosti, ukázala, že je lepší a vnutila mu svoje návrhy řešení, dá přednost populistickému zrušení nouzového stavu, který před voliči falešně vykreslila jako symbol všeho špatného. Obstáli snad jen hejtmani, kteří zjevně odolali stranické a mediální masáži a udělali, co museli, aby chránili životy občanů.

Nyní se rozbíhá nové kolo jednání premiéra s opozicí. Snad už všichni dostali rozum. Nicméně, i pokud ano, škody již byly napáchány. Pořád zde visí jako Damoklův meč hrozba ústavní žaloby. Jeho ostří by mohlo poněkud otupit, pokud Sněmovna nouzový stav nezruší, v lepším případě ho aktivně schválí. Ani tohle však neodstraní zmatek, zklamání a naštvanost v hlavách lidí, jimž se sugerovalo, že za vše zlé může nouzový stav. Mnozí potřebu jeho prodloužení jistě nepochopí. 

Jak se změnila situace od té, jaká zde panovala před týdnem? Jediný, kdo dělá svou „práci“ dobře, je virus, rostou počty nakažených (zatím pozvolna) i reprodukční číslo R, které je aktuálně na hodnotě 1,05 (přitom stále platí přísné uzávěry, při nichž by epidemie měla ustupovat–– teď že bychom rázně rozvolnili?). Vláda a poslanci vmanévrovali zemi do ústavně pochybné situace. Občané mají ještě menší víru ve stát než před sedmi dny, pokud je to vůbec možné…

No, a do toho všeho přistál ve Sněmovně návrh pandemické normy, před kterou jsme na Info.cz varovali už loni na jaře, protože vyřazuje parlament ze hry. Ano, je pravda, že se dle něj řešení koronakrize obejde bez nouzového stavu. Všechnu moc totiž soustředí do rukou ministra zdravotnictví, který dostane pravomoci omezovat sám občanské svobody a nebude už k tomu potřebovat ani vládu, ani souhlas poslanců jako nyní.

Absurdní je, že máme kvalitní krizovou legislativu, která umožňuje bojovat s katastrofami ústavně čistě a s parlamentní kontrolou. My se však rozhodneme ji nevyužít a jít cestou zbastlené nové normy. Lze čekat, že přesto pandemický zákon nebude jako nepotřebný a špatný odmrštěn, ale začne se na něm v Poslanecké sněmovně kutit, aby se dostal do nějakého přijatelného stavu. Protože tohle už by voličům asi nedokázal vysvětlit nikdo.

sinfin.digital