Proč Rusko nezasáhne v Náhorním Karabachu?

KOMENTÁŘ KARLA SVOBODY | Válka o Náhorní Karabach zřejmě končí. Arménie, Ázerbájdžán a Rusko podepsaly v noci na dnešek mírovou dohodu. Arménský premiér ji označil za bolestivou, protistrana zase za základ pro urovnání vleklého konfliktu. Moskva do oblasti vysílá vojenské pozorovatele a celé to poutá pozornost k její roli.

Rychlý postup ázerbájdžánských vojsk do nitra Náhorního Karabachu a zjevná vojenská převaha Baku nad silami této arménské enklávy probouzely v minulých týdnech otázky, zda Rusko nezasáhne na straně spojenecké Arménie. Moskva se ovšem držela zpátky. Nezmohla se na víc než na výzvy k ukončení bojů a organizování rozhovorů o předchozí příměří, které fakticky skončilo ve chvíli, kdy bylo dojednáno. Od té doby byla její role opravdu spíše formální. Nejostřejším vyjádřením bylo prohlášení ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že Moskva nesouhlasí s názorem Turecka a Ázerbájdžánu, že situace má jen vojenské řešení.

Zvrat přišel na začátku týdne, když karabašské úřady konstatovaly, že už nemají kontrolu nad městem Šuša. Tehdy už bylo zjevné, že arménská pozice je neudržitelná. Následně byl sestřelen ruský vrtulník a Moskva vstoupila do hry. Pro pochopení Rusů není nutné hledat nějaké složité konstrukce, postačí prosté srovnání nákladů, které by Moskva nesla, a výnosů, které by z podpory Arménii mohla získat.

Saúdové, Íránci, Izrael… Biden zdědí Blízký východ na prahu krize. Co od něj čekat?

sinfin.digital