Saúdové, Íránci, Izrael… Biden zdědí Blízký východ na prahu krize. Co od něj čekat?

KOMENTÁŘ ERIKA SIEGLA | Pokud se amerického voliče zeptáte na Blízký východ, je takřka jisté, že ho tenhle region nezajímá. Vždyť má litr benzínu za 65 centů! Vládcům regionu ale rozhodně není jedno, kdo sedí v Bílém domě a prezidentskou volbu i její právní finále s napětím sledují.

Platí to i přesto, že zájem a schopnost amerického prezidenta zasahovat do dění na Blízkém východě dlouhodobě klesají bez ohledu na to, kdo zrovna v Oválné pracovně úřaduje. Amerika je díky domácí těžbě a modernizaci energetiky stále méně závislá na ropě ze Zálivu. Po fiasku v Iráku a v Afghánistánu je taky unavená a frustrovaná „věčnými válkami“, nadobro vystřízlivělá ze snů o šíření vlivu demokratizací. Byť USA zůstávají protektorem zemí Perského zálivu a Izraele, toto pouto se rozvolňuje. 

Přesto Trumpova Amerika s vybranými zeměmi (Izrael) a autokraty (Saúdská Arábie) posílila své už tak nadstandardní vztahy, nebo naopak použila svou tvrdou sílu (Írán), hraničící až s intervencionismem za změnu režimu. Vládcům v regionu proto rozhodně není jedno, kdo sedí v Bílém domě. Saúdský Muhammad bin Salmán, turecký Recep Tayyip Erdoğan (či izraelský Benjamin Netanjahu) fandili Trumpovi, vůdcové Íránu zase vkládají svá očekávání v Bidena. Na druhou stranu by byli doživotní vládci jistě pošetilí, kdyby se spoléhali na rozhodnutí politické garnitury, která se může změnit každé čtyři roky. Zatímco oni většinou zůstávají dekády, zájem a přístup vzdálené Ameriky se během poslední dvou desetiletí výrazně měnil.

Peníze rozhodují

Před otázkou, jak se bude nový americký prezident dívat na Blízký východ, se také ptejme, jaký pohled se mu naskytne. Region bude v nejbližších letech procházet silnou ekonomickou krizí, a to podstatně horší než globální ekonomika. Čisté příjmy zemí OPEC z vývozu ropy zůstanou letos na 18letém minimu a zhruba na polovině loňské úrovně (323 oproti 595 miliardám dolarů v roce 2019). Pokles světové poptávky bude podle většiny analytiků přetrvávat s odhadovanou průměrnou cenou pouze nad 40 dolary.

Amerika v čase politické krize a ztráty důvěry. Tohle už tady jednou bylo. Anebo ne?

sinfin.digital