Proč to trápení? Zbytečné okolky okolo vydávání Babiše. Glosa Vratislava Dostála

06. 09. 2017 • 19:09

Ještě ráno se situace jevila přehledně a jasně: poté, co Andrej Babiš vyšetřování kauzy Čapího hnízda označil za poslední zoufalý pokus vystrnadit ho z politiky a zopakoval, že se nevzdá, avšak současně požádal sněmovnu o vydání k trestnímu stíhání, si všichni přítomní mysleli, že bude do oběda hotovo. V novinářském atriu se již chystala tisková konference předáků hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, v redakcích se horlivě vymýšlely headliny internetových portálů a otvíráky zítřejších novin. Avšak předčasně.

Těsně před obědem totiž začaly nabíhat další a další jména přihlášených poslanců do diskuse, povětšinou zástupců hnutí ANO, až to nevydržel předseda sněmovní frakce KSČM Pavel Kováčik a navrhl, aby o bodu sněmovna jednala i odpoledne. Tím to neskončilo: ihned po obědě si poslanci na návrh sociálních a občanských demokratů schválili, aby o vydání Babiše a Faltýnka do rukou policie jednali a hlasovali případně i po 21. hodině. Těžko říct, ale nápadně to připomínalo reakci na pokus poslanců hnutí ANO zablokovat chod sněmovny.

Otázkou ovšem je, co obstrukcemi Babiš a jeho poslanci sledovali. Z jeho pozice přece všecko zapadá, pokud je cílem jeho mise v politice rozdrtit stávající systém, případné stíhání může intepretovat jako přirozenou obrannou reakci tohoto zločineckého systému. Nic nebude v kampani fungovat působivěji. Ostatně předseda hnutí ANO tuto argumentaci naznačil již v minulosti a dneska ráno ve sněmovně zopakoval. Sněmovní průtahy mu nijak neprospěly, projevy jeho poslanců byly nepřipravené, ba i trapné.

Popravdě řečeno, ze všeho nejvíc působily jako shluk improvizovaných promluv, jejichž autoři nemají strategii a cíl a nikdo je nekoordinuje. Ve finále se poslanecká debata dočista rozpadla, řečníci zapomněli na Čapí hnízdo, vzájemně se napadali, řešila se privatizace OKD nebo ČEZ a byty v Písnici, především Andrej Babiš neudržel nervy na uzdě, křičel na sociální demokraty a s Lubomírem Zaorálkem se přel o to, kdo dokázal v Sobotkově vládě pracovat víc pro lidi a která koaliční strana nese větší odpovědnost za vládní neúspěchy. Byla to nedůstojná taškařice.

Jak pravil v jeden moment předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, celé to vyjevilo především bídnou komunikační strategii sněmovní frakce hnutí ANO. „Doufám, že za náš klub už nikdo mluvit nebude,“ utrousil i Andrej Babiš. Měl pravdu, bylo to trápení. Zbytečné trápení.