Půr: Novoroční videomapping jako studie neschopnosti pražské magistrátní koalice | info.cz

Články odjinud

Půr: Novoroční videomapping jako studie neschopnosti pražské magistrátní koalice

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Zatímco pražský primátor Zdeněk Hřib už nějaký ten týden bojuje s Čínou na stránkách zahraničního tisku (aktuálně třeba ve Financial Times), Pražané měli vzácnou příležitost zakusit také něco z toho, co si Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu nachystali pro domácí. Tradiční novoroční ohňostroj vystřídal takzvaný videomapping, který je šetrnější k životnímu prostředí a především pak ke zvířatům. O tom není třeba pochybovat, nicméně je dobré se podívat na samotné provedení.

Diváci se v médiích i na sociálních sítích rozčilují, že něco tak trapného ještě neviděli a nemáme důvod jim nevěřit. Pokud byste se chtěli přesvědčit na vlastní oči, podívejte se na záznam třeba zde. Videomapping není žádný výkřik techniky, nicméně tohle jsou skutečně jeho dřevní začátky mnoho let zpátky. A pokud se detailně podíváte, jak magistrát k oslavám přistoupil, není ani divu.

O zrušení ohňostroje rozhodli radní už v srpnu loňského roku a následně vyhlásili výběrové řízení na dodavatele videomappingu. Do toho se přihlásil jen jeden uchazeč, který navíc nesplnil podmínky, tendr tak musel být zrušen. Dodavatele se nakonec podařilo vybrat až v opakovaném výběrovém řízení, přičemž magistrát zaplatil za show s otřesným názvem „My, Praha“ téměř dva miliony korun. Poslední novoroční ohňostroj stál 1,7 milionu korun.

Zajímavé je, že magistrát vytrvale nazývá promítání na budovu Národního muzea videomappingem. Skutečný videomapping ovšem pracuje s architekturou budovy, což se tady skutečně nedělo. Mnohem více by tak odpovídal název „novoroční promítání nesouvisejících obrázků na fasádu Národního muzea“.

Sporný je i efekt zrušení novoročního ohňostroje. Nejenže se zdá, že „videomapping“ ocenil málokdo, ale centrum města během uplynulých silvestrovských oslav připomínalo válečnou zónu. Těžko z toho vinit absenci novoročního ohňostroje, každopádně platí, že je lepší zorganizovat jeden velký ohňostroj a potírat divoké odpalování v ulicích a nikoliv naopak. Magistrátní koalice ovšem postupovala svým již zaběhaným způsobem. Nejdřív něco populisticky vystřelí do vzduchu, pak narychlo hledá řešení, a když se všechno pokazí, jde do osvědčeného boje s Čínou.

Teď bych si skoro vsadil, že Hřib vystřelí, že příští rok ohňostroj vystřídají drony, podobně jako v čínské Šanghaji. Vzhledem k tomu, že panují pochybnosti o pravosti videa, tak bych se skoro přimlouval za důsledné uplatňování hesla „kdo nic nedělá, nic nezkazí“. S touto koalicí na magistrátu je to rozhodně lepší volba a ještě ušetříme.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud