Rozčilení není program. Ani rakev pro Babiše Česko z koronaviru nevyléčí

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Masaryk řekl, že rozčilení není program. Jako by mluvil o koronaviru. Rozčilení lidí přišel do sněmovny tlumočit zpěvák Daniel Landa a už před ním přinesli rozezlení demonstranti rakev a záchodovou mísu před dům premiéra Andreje Babiše. Zatímco Landa poslancům vysvětloval petici Blanický manifest, demonstranti v Průhonicích nadávali Babišovi, který nebyl doma. Problém je, že Landa ani lidé s rakví nenabídli použitelnou medicínu.

„Není možné nás dále týrat. Lámete v přímém přenosu páteř národa. Vytváříte nové disidenty, vyrábíte zoufalce a donutíte je zachovat se zoufale,“ řekl Landa, jenž do sněmovny vyrazil bez kohouta na rameni. U někdejšího Žita 44 nikdy nevíte, co se stane, a proto mu pro jistotu naslouchal i Babiš. Landa je zkušený performer, který si umí dobře hrát s davem. Ve sněmovně příčetně tlumočil pocit mnoha lidí (psal o tom na INFO.CZ i Michal Půr) a politiky vyzval k otevření země.

Konstatovat zřejmé, říká se tomu taky. Jenže to bohužel není alternativa, jak se z koronaviru vyléčit. Protiepidemická opatření v Česku víceméně kopírují ta v ostatních zemích nejen EU, liší se jen nuance. A taky forma bláznovství: zatímco my jsme nedávno řešili kafe do kelímku, v Británii vláda zase rozebírala, kolik skotských vajec je plnohodnotné jídlo, k němuž si smíte dát v hospodě pivo. Pro informaci: vyhrálo jedno, je to „národní“ jídlo.

Británie si na jaře taky zkusila alternativu promoření, tedy „otevření“ země. Její vláda se ale záhy lekla sama sebe a taky přibývajících mrtvých a po vzoru ostatních zemí radši rychle aplikovala lockdown. A pak i další. Nyní má jeden z nejtvrdších. U nás pro změnu na podzim někteří politici kázali „totální“ lockdown po vzoru Izraele. „Kdybychom 1. září tu republiku zavřeli, tak dneska žádný virus neřešíme, protože by po 14 dnech totálního lockdownu zmizel,“ prohlásil v říjnu například vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Fakt? Stejně jako my a zbytek EU nyní také Izrael zažívá další lockdown. Na rozdíl od nás včetně zákazu vycestování ze země. Tolik za svobodu. Landa má samozřejmě pravdu, že vládní restrikce existenčně ohrožují mnohé živnostníky i firmy. Taky je ale pravda, že mnozí hospodští okamžitě porušili i částečné restrikce, sotva jim vláda dovolila „pootevřít“. V Česku se navíc koronavir trefil do dvou volebních roků a stal se totální předvolební kampaní, což je vždycky nejhorší neštěstí.

A to i mezi lidmi. Někteří proto nedávno kritizovali Babiše za to, že hned jako anglická královna neoznámil, že se nechá očkovat jako první. Když to pak ale udělal, tak ho pro změnu kritizovali, že si zařídil protekci. A mimochodem: před Babišův dům v Průhonicích nyní připochodoval i známý extremista z mentální líhně Tomáše Vandase Domink Bastl. Největší ironie ale je, když si vám na existenční problémy postěžují i ti, co na konci roku dostali k platu tradiční bonus.

Ale ještě zpátky k Británii: všechny vlády samozřejmě dělají během koronaviru chyby (a vzhledem k jeho stejnému časovému průběhu nejspíš hodně podobné), málokdo to ale několikrát zpackal tak jako britský premiér Boris Johnson. I toho ale v současné kritické chvíli v televizi podpořil šéf opozičních labouristů Keir Starmer. Představte si něco podobného u nás; absolutně nemožné!

Landa, jenž považuje trasování lidí za fízlování, je muzikant a pandemie mu zavřela byznys stejně jako zmíněným hospodským. Jeho rozčilení i zoufalství je proto pochopitelné. Nemá ale pravdu, že neexistuje žádná vize a cíl, za kterým bychom mohli společně jít. Už několik dní je jím očkování. Nejen Landa by si proto měl dávat velký pozor na jeho zpochybňování. Protože jinak nám nezbude nic než zoufalství. A ani to není program.

A co když má smysl Landu vnímat? Takto jeho výstup ve sněmovně vidí Michal Půr

Akce Klín. Babiš se může dostat do hry o vládu, jen když se rozhádají Fiala s Bartošem

SDÍLET
sinfin.digital