Rozčilení není program. Ani rakev pro Babiše Česko z koronaviru nevyléčí

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Masaryk řekl, že rozčilení není program. Jako by mluvil o koronaviru. Rozčilení lidí přišel do sněmovny tlumočit zpěvák Daniel Landa a už před ním přinesli rozezlení demonstranti rakev a záchodovou mísu před dům premiéra Andreje Babiše. Zatímco Landa poslancům vysvětloval petici Blanický manifest, demonstranti v Průhonicích nadávali Babišovi, který nebyl doma. Problém je, že Landa ani lidé s rakví nenabídli použitelnou medicínu.

„Není možné nás dále týrat. Lámete v přímém přenosu páteř národa. Vytváříte nové disidenty, vyrábíte zoufalce a donutíte je zachovat se zoufale,“ řekl Landa, jenž do sněmovny vyrazil bez kohouta na rameni. U někdejšího Žita 44 nikdy nevíte, co se stane, a proto mu pro jistotu naslouchal i Babiš. Landa je zkušený performer, který si umí dobře hrát s davem. Ve sněmovně příčetně tlumočil pocit mnoha lidí (psal o tom na INFO.CZ i Michal Půr) a politiky vyzval k otevření země.

Konstatovat zřejmé, říká se tomu taky. Jenže to bohužel není alternativa, jak se z koronaviru vyléčit. Protiepidemická opatření v Česku víceméně kopírují ta v ostatních zemích nejen EU, liší se jen nuance. A taky forma bláznovství: zatímco my jsme nedávno řešili kafe do kelímku, v Británii vláda zase rozebírala, kolik skotských vajec je plnohodnotné jídlo, k němuž si smíte dát v hospodě pivo. Pro informaci: vyhrálo jedno, je to „národní“ jídlo.

Británie si na jaře taky zkusila alternativu promoření, tedy „otevření“ země. Její vláda se ale záhy lekla sama sebe a taky přibývajících mrtvých a po vzoru ostatních zemí radši rychle aplikovala lockdown. A pak i další. Nyní má jeden z nejtvrdších. U nás pro změnu na podzim někteří politici kázali „totální“ lockdown po vzoru Izraele. „Kdybychom 1. září tu republiku zavřeli, tak dneska žádný virus neřešíme, protože by po 14 dnech totálního lockdownu zmizel,“ prohlásil v říjnu například vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Fakt? Stejně jako my a zbytek EU nyní také Izrael zažívá další lockdown. Na rozdíl od nás včetně zákazu vycestování ze země. Tolik za svobodu. Landa má samozřejmě pravdu, že vládní restrikce existenčně ohrožují mnohé živnostníky i firmy. Taky je ale pravda, že mnozí hospodští okamžitě porušili i částečné restrikce, sotva jim vláda dovolila „pootevřít“. V Česku se navíc koronavir trefil do dvou volebních roků a stal se totální předvolební kampaní, což je vždycky nejhorší neštěstí.

sinfin.digital