Rozdvojená ODS jako Babišův majstrštyk

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Premiér Andrej Babiš ví o ničení konkurence své, ale tohle ani on nečekal. Že návrhem na zrušení superhrubé mzdy a snížením daně z příjmu na patnáct procent vrátí tradiční vzpouru do koaliční ČSSD, to ještě nejspíš tušil. Že ale současně rozdvojí ODS na sněmovní a senátní party, to už sotva.

Je to fakt bizár. Sotva ODS ve sněmovně hlasovala pro daňový balík, schytala okamžitě přátelskou palbu od zbytku opozice i některých médií. Šéf občanských demokratů Petr Fiala potom zažil trumpovskou twitterovou noc, kdy kromě jiného napsal, že ODS nehlasovala s ANO, ale ANO s ODS. A že měl i dobrý důvod: ODS poslala téměř stejný daňový návrh do sněmovny už předtím a vysvětlit, proč najednou odmítá ten Babišův, by vyžadovalo výjimečnou myšlenkovou kreativitu. Navíc tím strana konečně napravuje svůj někdejší nesplněný volební slib. 

Jenže záhy se přidala i přátelská palba z vlastních řad. Výhrady ke spolupráci s „toxickým“ Babišem začal nad splnění volebního slibu nadřazovat i šéf Senátu a místopředseda ODS Miloš Vystrčil. Máme tu prostě další politickou premiéru. Koaliční a opoziční strany se ve sněmovně vzájemně obcházejí odjakživa, kdykoli zrovna potřebují. Až doteď ale při tom aspoň drželi pohromadě jejich poslanci a senátoři, protože partajní nejednota v politice „zabíjí“. Nakonec zeptejte se třeba v ČSSD nebo si vzpomeňte na zelené či Věci veřejné.

Lipovská: Odvoláním dozorčí komise není a ani nemůže být ohrožena nezávislost ČT

sinfin.digital