Rozdvojená ODS jako Babišův majstrštyk

25. 11. 2020 • 13:41
GLOSA PETRA HOLCE | Premiér Andrej Babiš ví o ničení konkurence své, ale tohle ani on nečekal. Že návrhem na zrušení superhrubé mzdy a snížením daně z příjmu na patnáct procent vrátí tradiční vzpouru do koaliční ČSSD, to ještě nejspíš tušil. Že ale současně rozdvojí ODS na sněmovní a senátní party, to už sotva.

Je to fakt bizár. Sotva ODS ve sněmovně hlasovala pro daňový balík, schytala okamžitě přátelskou palbu od zbytku opozice i některých médií. Šéf občanských demokratů Petr Fiala potom zažil trumpovskou twitterovou noc, kdy kromě jiného napsal, že ODS nehlasovala s ANO, ale ANO s ODS. A že měl i dobrý důvod: ODS poslala téměř stejný daňový návrh do sněmovny už předtím a vysvětlit, proč najednou odmítá ten Babišův, by vyžadovalo výjimečnou myšlenkovou kreativitu. Navíc tím strana konečně napravuje svůj někdejší nesplněný volební slib. 

Jenže záhy se přidala i přátelská palba z vlastních řad. Výhrady ke spolupráci s „toxickým“ Babišem začal nad splnění volebního slibu nadřazovat i šéf Senátu a místopředseda ODS Miloš Vystrčil. Máme tu prostě další politickou premiéru. Koaliční a opoziční strany se ve sněmovně vzájemně obcházejí odjakživa, kdykoli zrovna potřebují. Až doteď ale při tom aspoň drželi pohromadě jejich poslanci a senátoři, protože partajní nejednota v politice „zabíjí“. Nakonec zeptejte se třeba v ČSSD nebo si vzpomeňte na zelené či Věci veřejné.

Přesto se ODS nyní tak trochu rozdvojila, když část senátorů není z předlohy, kterou schválili jejich sněmovní kolegové, vůbec nadšená. A do toho jsou tu rovnou dva její návrhy: jeden patnáctiprocentní a druhý šestnáctiprocentní. 

Tak tohle už chce fakt koule, jak by řekl někdejší šéf ODS a premiér Mirek Topolánek. Anebo hrdost, jak tomu pro změnu říká Fiala. „Vidíte před sebou předsedu ODS, který je hrdý na svou stranu. Říká občanům: My jsme to snížení daní dokázali a vy to uvidíte v únoru na svých výplatních páskách,“ hájí dva téměř stejné daňové návrhy. Ty nápadně připomínají opoziční frašku s prodlužováním nouzového stavu, kdy každá strana musí přijít s vlastním počtem dnů, které se od sebe taky téměř neliší.

Řekněme, že ODS poprvé doběhlo trojkoaliční memorandum s TOP 09 a lidovci. A není to úplně pěkný pohled. Jediná ODS z těchto tří stran nebojuje o přežití, do jejich chomoutu strká hlavu jen kvůli maximalizaci volebního zisku. A rok před volbami vidí, že to určitě nebude zadarmo, když hned první větší bitvu reputačně prohrává. 

Sotva totiž ODS sněmovnou protlačila svůj klíčový politický program, což se obvykle považuje za vítězství, řeší v médiích spíš porážku. A její primární reakcí je vlastní nejednota. Takhle určitě nebojuje nejsilnější „trojkoaliční“ strana, jejíž lídr se permanentně pasuje na příštího premiéra. Lídr totiž vede, jak už napovídá samo slovo, zatímco „nelídr“ jen následuje ostatní. 

ODS buď měla hned od začátku držet trojkoaliční antibabišovský kurs, nebo si naopak jednotně stát za hlasováním s Babišem, když už do něj investovala tolik literární kreativity nejen na twitteru. Teď vypadá jako parta amatérů, co si ani neumí zapnout Zoom a domluvit se po internetu, co vlastně chce. V ODS by měli aspoň doufat, že to nevidí Piráti, bez nichž se budoucí „opoziční“ vláda neobejde.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
16. 01. 2021 • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
16. 01. 2021 • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.