Sedmnáctý listopad je naším nejmladším svátkem. Chápeme ho dobře?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Máme tři zásadní, konstitutivní svátky. Den české státnosti 28. září, Den vzniku Československa 28. října a Den boje za svobodu a demokracii 17. listopadu. Nejvíce zažitý máme ten prostřední, ten první má zase silnou a dlouhou tradici. S tím posledním, který slavíme dnes, si jaksi nevíme rady. Co si pod ním kdo z nás představí? Spojuje nás, nebo spíš rozděluje? A víme, že ke svobodě patří i zodpovědnost?

Sedmnáctý listopad je především vzpomínkou na boj proti dvěma totalitám, je časoprostorově uzavřen mezi událostmi let 1939 a 1989, kdy jsme zažili nejhorší útlak a bezpráví v naší tisícileté historii. V takovém pojetí je svátkem stejně úplným a zřetelně definovaným jako kult sv. Václava a masarykovský demokratický ideál. Problém je ovšem v tom, jak ho chápeme. Někteří více akcentují první datum, jiní to druhé a jen málo se zamýšlíme nad tím, že teprve dohromady nám dávají dokonalý smysl.

Ony dva letopočty vymezují půlstoletí, které bychom nejraději z našich dějin vymazali a brali si z nich nejlépe jen to, co se dělo předtím a poté. Jenomže to samozřejmě nejde a dokud se nevyrovnáme se vším, co se stalo v tomto ošklivém historickém intermezzu, nevyrovnáme se sami se sebou. Občasné snahy stavět studenty z roku 1939 a 1989 tak trochu „proti sobě“ jsou důkazem, že něco děláme špatně. V obou případech jde přece o jedno a totéž: o Svobodu s velkým S.

Den 28. září upomíná na tisíc let české státnosti, 28. října symbolizuje demokracii a 17. listopad v té trojici zastupuje hodnotu svobody. Historická náhoda (jíž pomohli připravení studenti v roce 1989) to zařídila tak, že jedno datum ohraničuje z obou stran dobu nesvobody – jako prostor v čase obehnaný ostnatým drátem… Jde o den, který by pro nás měl být v první řadě majákem zářícím do temnoty a přinášejícím světlo svobody všem, kdo po něm touží. A každá nová generace zodpovídá za to, aby nezhaslo.

Když se nám podaří takto úplně a bez možnosti dvojího výkladu uchopit 17. listopad, pak už nebude nikdo z nás na pochybách, co si představit, když se vysloví toto datum. Každému z nás se vybaví heslo SVOBODA. A je jedno, proti jakému tyranu musí být, byla, je, či bude vybojována. Pokud je totalita více než jedna, existuje jich nekonečně mnoho. Nevíme, v jaké podobě na ni ještě kdy na své pouti narazíme, ale víme, že se jí vždy musíme postavit na odpor. To je pravý odkaz sedmnáctého listopadu.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co našemu vztahu ke svobodě způsobil dlouhý pobyt v tyranii?
  • Může svobodu ničit zodpovědnost?
  • A v čem se její chápání nesmí lišit mezi generacemi?
sinfin.digital