Situace je zjevně vážná. Smířlivý Zeman nikoho neurážel a vyzval k nošení roušek

GLOSA VRATISLAVA DOSTÁLA | Páteční televizní projev prezidenta Miloše Zemana byl výjimečně smířlivý. Nikoho neurážel, o nikoho se neotíral. Lidem pouze vzkázal, aby nosili roušky a nevěřili – pokud jde covid-19 – zubařům, kardiologům a zpěvákům. Jinak v Zemanově projevu nebylo nic, co by stálo za pozornost. Jen unavený starý muž, stín energického intelektuála, jenž dokázal tahat jeden bonmot za druhým.

Podle Zemana prožívá národ těžké chvíle. „Roste počet nakažených, počet hospitalizovaných, počet těžce nemocných, a co horšího, roste počet mrtvých,“ pravil prezident a zdůraznil, že je to vždy ztráta. Pro společnost, pro rodiny zemřelých. „Jsme v situaci, kdy o lidské životy bojují naši zdravotníci, chtěl bych jim vyjádřit úctu a poděkování,“ zdůraznil s tím, že o lidské životy může bojovat každý z nás. „K dispozici máme jedinou zbraň: touto zbraní je malý kousek látky,“ dodal.

Vlastně byl ten projev jen o rouškách, prezident zjevně cílil na nejohroženější skupinu lidí, tedy na penzisty. Každého přitom vyzval, aby si tuto jedinou zbraň nenechal vyrazit z rukou. „Nenechte se svést lidmi, kteří o epidemii nic nevědí, a kteří kvůli mediální pozornosti říkají věci, které poškozují naši společnost.“ Už zmíněné zubaře, kardiology nebo zpěváky a další kritiky restriktivních opatření označil za antirouškaře. Není těžké odhadnout, na koho mířil konkrétně. „Ignorujte názory těchto lidí. Věřte odborníkům, jenom ti nám můžou pomoct,“ zdůraznil.

Trable českého fotbalu neberou konce. Problém ale není Berbr, nýbrž systém prolezlý korupcí

Pokud někoho vyzdvihl, byl to ministr zdravotnictví Roman Prymula, když pravil, že byl do služby povolán vítěz první vlny koronaviru. Byl to krátký a ničím výjimečný projev. Zjevně už i prezident a lidé v jeho okolí pochopili, že jde do tuhého. Přesto prezidentovi přiznejme, že to byl jeho světlejší moment. Pokud to ale v pátek zvládl bez urážek, jízlivých poznámek a zlostných výpadů, ještě by nebylo od věci, kdyby na Hradě zrušili či posunuli oslavy k výročí vzniku Československé republiky.

Měli by přejít od slov k činům a jít ostatním příkladem. „Pokud vydržíme, zvítězíme a pak každý z nás přispěl k záchraně lidských životů,“ pravil ostatně v závěru projevu Zeman. Celkově bych ale řekl toto: laťka klesla natolik nízko, že se u Zemana bude považovat za úspěch jenom slušný projev. Chválit ho ale není extra za co, jenom prostě zrovna neměl potřebu jedny urážet a na druhé podpásově útočit. Docela málo, nemyslíte? Vždyť to je něco tak samozřejmého, že o tom jinde – doma nebo v práci – ani netřeba mluvit.

SDÍLET
sinfin.digital