Škarohlídům navzdory: pravice se spojuje, může to být začátek konce Babiše

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Přestože nás dosavadní zkušenost s předvolební spoluprací středových a pravicových stran nabádá k maximální opatrnosti, nyní se podle všeho situace jeví přece jen jinak. Lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL jen několik hodin předtím, než si budeme připomínat vznik Masarykovy Československé republiky, podepsali memorandum, ve kterém se píše, že všechny tři strany mají společnou vůli vytvořit předvolební koalici, s cílem zvítězit ve sněmovních volbách a změnit k lepšímu poměry v naší zemi.

Andrej Babiš selhal v boji s druhou vlnou koronaviru. A může vzít jed na to, že mu to obrovské množství lidí připomene ve volbách. Trend je naprosto zřetelný, byť není vyloučeno, že ho Babiš pomocí své mediální a marketingové mašinerie aspoň zčásti nezvrátí. Svízel současného premiéra ale spočívá v tom, že se Česko ocitlo vinou jeho vlády na prahu kolapsu zdravotnictví. Čas, kdy stačily líbivé řeči a populistické sliby, skončil.

Nyní za vládu a premiéra hovoří skutky, jejichž dopady lidé ve velkém zažívají a ještě budou zažívat doslova na vlastní kůži. A pokud zdravotnictví zkolabuje, budou umírat lidé, kteří by za normální situace mohli ještě několik let spokojeně žít. V tom je situace pro Babiše nová. A musí počítat s tím, že si o důsledcích jeho selhání lidé řeknou.

Navzdory tomu, že spustí před příštími volbami kampaň nebývalých rozměrů, lidé mu už nebudou mít důvod věřit. Už teď je jeho hlavním problémem ztráta autority. Pokud ho část obyvatel mohla považovat za dobrého premiéra do dobrých časů, v krizi se ukazuje, že jde ze všeho nejvíc o chaota a slabocha, který se zmůže leda tak na to, aby vinu svaloval na druhé, nejlépe na veřejnost, která si za nezvládnutou druhou vlnu podle něj může sama. Babiš je v koutě a jen tak se z něj nevymaní.

Děsím se, že trestní oznámení na premiéra vyjde, glosuje Václav Vlk

sinfin.digital