Slibem nezarmoutíš. Pět momentů epidemie, kdy vláda nechala všechny ostatní na holičkách

Vojtěch Kristen

01. 06. 2020 • 17:59

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | V době ekonomické konjunktury lze většinu věcí řídit tak nějak samospádem. Jak se říká, až krize prověřuje charaktery. Týká se to jednotlivců, firem, ale i vlády. Jak česká exekutiva během koronavirové krize obstála lze měřit i počtem nesplněných slibů. Zde je pět z nich. 

Bilion pro ekonomiku

Zcela jistě nejdražší nesplněný slib. Už na konci dubna ministryně financí Alena Schillerová ukázala národu svou tabulku, podle které vláda pomohla ekonomice masivní částkou 1,2 bilionu korun. Tedy asi 20 procenty tuzemského HDP, více než většina zemí v regionu. Sice největší část peněz měla jít na záruky za komerční úvěry a přímá pomoc měla představovat jen asi šestinu celkové sumy, stejně by se však jednalo o velkorysý balíček. Tedy v případě, že by jeho valná část doteď nezůstala pouze na papíře.

Jak ke konci května spočítal Hlídač státu, rozdíl mezi slíbenou a skutečně vyplacenou pomocí se pohybuje mezi mantinely od flagrantního k absurdnímu. Namísto bilionů korun totiž do ekonomiky reálně přitekly jen střední desítky miliard, tedy o plné dva řády méně, než paní ministryně slíbila. 

Zdravotní materiál

Nedávné překřikování hejtmanky středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) s moderátorkou Světlanou Witowskou v přímém přenosu České televize jen ukazuje, jak jsou dodávky zdravotního materiálu stále citlivé téma.

Nedostatečné zajištění roušek a respirátorů bylo jednou z hlavních výtek, kterým ministři čelili. Zatímco vláda pořádala své tiskové konference kde tvrdila, že všichni v první linii ochranné pomůcky mají, záchranáři, lékaři či majitelé nemocnic v bezmoci rozhazovali ruce a poukazovali na právě opačný stav situace. „Není pravda, že by naši zdravotníci neměli respirátory. Tak mi řekněte kde, a já jim to dnes osobně dovezu,“ tvrdil však Babiš.

V době epidemie ochranné prostředky nebyly k dostání – to není chyba vlády. Její chyba je, že skutečný stav věcí nedokázala na rovinu přiznat. A žaloba hejtmanky na záchranářku, která na tragický stav poukázala, pak už je naprosté chucpe. 

Sociální pomoc

V dobách krize by měl stát pomáhat především těm, na které nouzový stav dopadá nejvíce. Na sociálně ohroženější skupiny obyvatel, například na rodiče samoživitele, kteří kvůli uzavřeným školám často museli zůstávat s dětmi doma. Především pro matky samoživitelky tak bylo ošetřovné a další sociální příspěvky důležitější než kdy jindy. Jenže zvýšená byrokracie při podání žádosti a prodlevy ve vyplácení právě je dostaly do vážných, až existenčních problémů. Navzdory slibům státu, že se o ně postará. 

Paradoxně to tak – podobně jako v případě výroby roušek – byli běžní lidé a firmy, kdo samoživitelům pomáhal. Novinářka Nora Fridrichová organizovala nákupy potravin, které směřovaly těm nejpotřebnějším, Česká spořitelna zřídila speciální fond i pro děti samoživitelů. „Myslím, že ten, kdo matkám samoživitelkám pomůže, určitě nebude stát. Skvěle zafungovala solidarita lidí i nadací. Stát tohle moc nezajímá. Skupina samoživitelek není tak velká skupina, aby byla slyšet a uměla na stát tlačit,“ uvedla pro Seznam Zprávy jedna ze samoživitelek, která si nepřála zveřejnit své jméno. 

Peníze pro samosprávy

Že je vláda tak trochu podrazila nevnímají jen zdravotníci a samoživitelé. Podvedené se cítí i samosprávy, obce a kraje. Jim totiž vláda z rozpočtu sebrala přes 15 miliard korun, které využije na kompenzace pro malé živnostníky. Ministři sice slibují, že peníze samosprávy dostanou zpátky formou dotací, jenže v této rovnici je příliš neznámých. 

Proti tomu, aby vláda využila rozpočty samospráv k úhradě kompenzací pro podnikatele, se postavila opozice. „Sněmovna posvětila zákeřnou a neodpovědnou loupež financí z rozpočtů obcí. Považuji to za tvrdou podpásovku nejen obcím, ale také české ekonomice,“ uvedl například předseda strany Starostové a nezávislí Vít Rakušan. Podle něj se kvůli tomu pozastaví investiční projekty a opravy. Je pravděpodobné, že někde dojde k propouštění. Přitom by stačilo, aby stát živnostníky jednoduše kompenzoval ze státního rozpočtu. 

Půjčky pro podnikatele

Podvedeně se cítí i podnikatelé. Těm vláda vstříc epidemii přislíbila bezproblémový přístup k provoznímu financování. Vzniklo tak několik půjčkových programů Covid, které měly dostávat na trh likviditu a podnikatelům poskytnout prostředky, aby „nezavřeli krám“. 

Nastavení těchto programů se ale stalo terčem kritiky. Vyplňování žádostí bylo podle podnikatelů extrémně složité, takže zabralo klidně i dny. Naopak objem prostředků byl extrémně nízký, což ve finále znamenalo, že na většinu zájemců se nedostalo. A ti, kteří uspěli, pak mají pocit Pyrrhova vítězství. Zmiňují totiž velmi přísné podmínky úvěru, za který mimo jiné ručí svým majetkem a mnozí z nich na slíbené peníze ještě často čekají. 

SDÍLET