Snaha o stupňování „džihádu“ neprošla. Pražští zastupitelé odmítli další velké omezení řidičů

GLOSA PETRA HOLCE | S příchodem Pirátů a Prahy sobě metropoli ovládli cyklisti, koloběžkáři a další „hejtři“ aut. Teď se tento „džihád“ stupňuje. Magistrát chtěl například řidičům úplně zatrhnout používání pruhů pro MHD. Proti zamýšlené změně se ale dnes postavila většina 33 ze 65 zastupitelů. 

Formálně to sice spadá pod státní správu a nepolitickou TSK, nenechte se ale mýlit: i tam ve skutečnosti diktují politici, přičemž dopravu v Praze společně bačuje Praha sobě s Piráty. Takže se i k návrhu zakázat řidičům aut používat pruhy MHD i v noci a mimo dopravní špičku, kdy jsou poloprázné, nepřekvapivě hlásili stejní obvyklí podezřelí. Zatímco to (rovněž obvykle) odmítaly koaliční Spojené síly pro Prahu.

Moc mrtvých na covid? Zakažme o nich informovat!

„Mně píská v uších, když někdo říká, že jsou tu někomu upírána práva, jako by tu byli jen automobilisté. Berme to jako mix automobilistů, pěších, cyklistů. Dává se na preferenci, kterou si zaslouží veřejná doprava a samozřejmě záchranný sbor, který to bude využívat. Neberu to jako upírání práv,” řekl pirátský zastupitel Ladislav Kos. Doufejme, že mu píská jen v uších. Právě tenhle dopravní mix totiž zmíněný návrh popíral.

I proto ho odmítl volební lídr Spojených sil Jiří Pospíšil a stejně tak i zástupce lidovců ve stejném uskupení Jan Wolf, kteří tuhle stopku pro řidiče nakonec úspěšně dostali na jednání pražského zastupitelstva. Zkušenost s koalicí, z níž Spojené síly dávno v podstatě vyloučila mentálně spřízněná dvojkoalice Pirátů a Prahy sobě, totiž ukazuje, že jakmile tohle duo jednou něco zavede, už to nikdo nikdy nezruší. Ostatně běžte se podívat na Smetanovo nábřeží. Tamní „zahradní restaurace“ sice zavřel koronavirus a zima, ale i tohle „dočasné“ vyhnání aut samozřejmě zůstalo permanentní.

Provozovatel FlashNews brzy narazí do zdi. Jeho přístup vůči vydavatelům ukazuje, že se z ničeho nepoučil

S totální vyhnáním aut z pruhů pro MHD navíc nesouhlasila ani policie. I ta své oficiální stanovisko opírala o tři „pilíře“. Zaprvé podle ní návrh není řádně zdůvodněný. Zadruhé by se auta měla z pruhů MHD případně vyhánět jen omezeně a lokálně, pokud to skutečně něčemu pomůže. A za třetí tohle opatření ohrožuje bezpečnost provozu. Prostě auta se budou mačkat v jednom pruhu, zatímco vedle bude volno, a při zařazování do něj budou vznikat rizikové situace. To ale nejspíš Piráty ani Prahu sobě nezajímá. Jim diktuje ideologická čistota a do té špinavá auta prostě nepatří.

Ostatně vzpomínáte ještě, jak šéf Prahy sobě Jan Čižinský zdůvodnil vyhnání aut z půlky Smetanova nábřeží? „Musíme se do něčeho pustit. Klidně do něčeho kontroverzního, za co třeba dostaneme tak trochu na zadek, ale konečně rozběhneme diskusi o obrovském problému našeho hlavního města,“ napsal tehdy. Takže teď prostě přišly na řadu pruhy MHD. Příště to možná budou „pruhy pro auta“.

SDÍLET
sinfin.digital