Moc mrtvých na covid? Zakažme o nich informovat!

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Minulou středu na neveřejném jednání zdravotního výboru proběhla neuvěřitelná debata. Podrobnosti přinesl deník Blesk. Podle šéfa vládních zdravotních statistiků a poslanců ANO by se zkrátka měly utajovat informace o obětech koronaviru. Každodenní zveřejňování počtu zemřelých prý lidi „deprimuje“. Tohle jsou totalitní manýry!

Nelíbí se nám čísla? Tak je zakážeme? To je skandální praktika. Tato iniciativa ředitele ÚZIS Ladislava Duška a zákonodárců ANO přichází ve chvíli, kdy u nás kvůli covidu–19 umírá kolem 200 lidí denně a v přepočtu na milion obyvatel máme oproti jiným zemím tristní čísla. Například krematorium v Ostravě muselo pořídit venkovní mrazáky. Neboli nemají pravdu konspirátoři, kteří tvrdí, že koronavirus vlastně nikoho nezabil a jde o vymyšlenou hrozbu.

Macronův boj s islamismem nikam nevede. V Česku to migranti nenávidí, říká Pelikán

Přitom jako by se právě těmito dezinformátory inspirovali ti, kteří nás mají vést… „Je opravdu nutné hlásit médiím informaci o úmrtnosti na covid každý den? Ta informace je nepřesná, nechci říct přímo nesmyslná, poněvadž všichni víme, že ti pacienti všichni na covid nezemřeli,“ zeptal se sugestivně lékař a poslanec ANO Rostislav Vyzula. Zprávy o zemřelých jsou prý pro občany extrémně deprimující a bylo by lepší uvádět je v rámci průměrů celkových počtů úmrtí. Aby se schovaly? Něco takového zmínil už Andrej Babiš, když řekl, že tisíc obětí koronaviru ho mrzí, ale tolik lidí umře běžně za tři dny…

Samozřejmě, pokud do konce roku virus zabije deset tisíc lidí, pořád půjde „jen“ o deset procent navíc oproti běžnému průměru. A protože v různých letech počty mrtvých kolísají, dala by se jasná informace „rozmělnit“. Co na tom, že by to bylo v rozporu s výzkumy, podle kterých covid opravdu zkracuje život? Zde někomu zjevně nejde o pravdu a životy lidí, ale o politiku a volby příští rok.

Zní to jako neuvěřitelná arogance moci a cynické pohrdání občany. Kvůli letošním krajským volbám jsme se do dnešního průšvihu dostali, protože premiér Babiš ze strachu o jejich výsledek zarazil včasné zavedení potřebných opatření. A protože příští rok se hlasuje o sněmovně, tak už ani nesmíme vědět, kolik životů nás to bude stát? Abychom snad nešli k urnám „deprimovaní“? Nevím, jak to kdo vnímá, ale mě nedeprimuje pravda, mě deprimuje nejistota, do které nás Babiš a jeho lidé uvrhli.

Provozovatel FlashNews brzy narazí do zdi. Jeho přístup vůči vydavatelům ukazuje, že se z ničeho nepoučil

Šéf ÚZIS Dušek si podle Blesku poslancům přímo řekl o zákaz denně informovat o počtu mrtvých. Údajně prohlásil, že sám není dost „statečný“, ale že poslanci by mu mohli nařídit, aby je uváděl jen jednou za čtvrt roku v rámci celkové mortality. No jistě. Nějak to zprůměrujeme a ono to nebude vypadat tak hrozně. Důležité je i měřítko grafu. Nejlépe v logaritmické škále, pak se desetitisícový hrb na stotisícové křivce jeví jako marginální. Zmanipulovanými grafy se už proslavil Babiš, a tak by mohl Duškovi jistě poradit.

Jenomže poslední vývoj naznačuje, že jen tak snadno se skutečná úmrtnost na koronavirus v datech neschová. I kdyby se ji někdo pokusil vykázat jako úmrtí na jinou příčinu, tak se letos umírá o tolik rychleji než jindy, že i pak by byl dopad epidemie zřejmý. Jaroslav Borovička, který přednáší ekonomii na New York University, na svém facebookovém profilu zveřejnil vývoj počtu zemřelých v roce 2020 v porovnání s roky 2005–2019. Plyne z něj, že až do září jsme byli nad průměrem, ale v „normě“. Pak nastal exponenciální růst.

Tato tvrdá čísla korelují s vládními daty o covidových úmrtích. Exponenciála se nastartovala v říjnu, kdy ministerstvo zdravotnictví zaevidovalo na dva tisíce osm set zemřelých. Údaje navíc mohou být naopak podhodnocené, neboť uvádějí pouze čísla z nemocnic a nezahrnují stovky lidí, které koronavirus neočekávaně zabil doma. Ti se běžně nepitvají, jak ale upozornil Blesk, v Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zkoumali 32 úmrtí bez známé příčiny. Pouze u tří z nich nešlo o covid…

Ukažte nám vaše SMSky, jestli náhodou nedomlouváte něco zakázaného!

Je nepochybné, že koronavirus je aktuálně nejhorším zabijákem a zastiňuje jiné choroby. A je neuvěřitelné, že vládní statistiky a poslance ANO tolik trápí právě fakt, že veřejnost dostává údajně příliš mnoho informací. Přitom od jara se média i odborníci zoufale domáhali otevřenějšího poskytování dat. A je paradoxní, že se zrovna šéf ÚZIS Dušek ve sněmovně doprošuje, že by rád denní zveřejňování počtu mrtvých vypnul, ale bojí se, že by tím rozpoutal „mediální peklo“.

Přisadila si i poslankyně ANO Jana Pastuchová, která napadla pirátku Olgu Richterovou za to, že požaduje více informací. Dle Blesku na ni vyjela: „Vy vždycky přijdete na ten zdravotní výbor s něčím, co vám ještě chybí, a zahlcujete je dalšíma požadavkama. Myslím si, že to vaše hnípání s prominutím a chtění všech těchhle číslíček… mně to už fakt přijde jako buzerace, nezlobte se na mě.“

Takže o čem nevím, to neexistuje? Takto nám komunisté třeba tajili, že se Evropou pohybuje radioaktivní mrak po výbuchu jaderné elektrárny u Černobylu. U totalitních režimů jde o běžnou praktiku, v demokracii je to nepřípustné. Koronavirus prostě zabíjí a my máme právo vědět, jak moc. Pravda je důležitá nejen proto, že právo na informace je důležitou součástí svobody, ale přinejmenším ze dvou praktických důvodů.

Za prvé neplatí tvrzení poslance Vyzuly, že informace o denním počtu zemřelých je pro lidi, kteří tomu nerozumí „bezcenná“. Pro mě jde naopak o to nejdůležitější číslo, které má skutečný význam a jehož pokles pro mě bude jediným skutečným důkazem, že už jsme z nejhoršího venku. Za druhé, kromě koronaviru zabíjí nedůvěra ve vládu. Babiš ji učinil tak nevěrohodnou, že narozdíl od jara mají lidé sklon odmítat i potřebná nařízení a najednou věří konspirátorům, kteří tvrdí, že žádná smrtící epidemie neexistuje. Doufejme, že k cenzurování údajů o mrtvých nedojde. Tím bychom se naprosto vymkli z rodiny svobodných demokratických zemí a přiřadili se kamsi na východ. Pravda nezabíjí, pravda osvobozuje. Zabíjí lež.

SDÍLET
sinfin.digital