Macronův boj s islamismem nikam nevede. V Česku to migranti nenávidí, říká Pelikán

Po sérii teroristických útoků vyhlásil francouzský prezident Emmanuel Macron ostrý boj proti radikálnímu islámu. Arabista a orientalista Petr Pelikán je k tomuto záměru skeptický. „Nedovedu si představit, k čemu by Macron s (rakouským kancléřem) Kurzem vlastně mohli dojít,“ říká s tím, že problémem není islám jako takový, ale samotné soužití vzájemně nekompatibilních kultur. Česko pak podle Pelikána mnohem víc než pětice padlých na Blízkém východě, o kterých informovala BIS, ohrožují migrační trasy přes republiku.

Francouzský prezident Macron spolu s rakouským kancléřem Kurzem i německou kancléřkou Merkelovou hledají jednotný postup v boji proti islamistům na evropském území. Podle arabisty Petra Pelikána ovšem tyto aktivity nemají velkou šanci na úspěch a můžou být i kontraproduktivní. „První problém je ten, že jsme si vytvořili řadu slov, z nichž nejnovější je islamismus, ale nikdo nikdy neřekl, co to vlastně znamená a kde končí islám a začíná to, pro co vymýšlíme ona nová slova,“ vysvětluje Pelikán, podle kterého důvodem problematického soužití muslimů a většinové evropské společnosti není islám, ale vzájemná kulturní nekompatibilita. „Jak by náš společný život měl vypadat? Především nesmí být společný, ono se to nedá dát dohromady,“ dodává Pelikán.

Pelikán upozorňuje i na skutečnost, že v důsledku zpřísnění hraničních kontrol kvůli koronaviru se část migračních tras přesunula do Česka, které je u migrantů považováno jen za tranzitní zemi. „Myslí si o nás, že jsme chudá země, ale může se stát, že někteří zůstanou tady. O to je to horší, není to tu jejich vysněná destinace, znám případy migrantů, kteří zde uvízli, a znám i jednoho, který se raději vrátil domů do Sýrie, protože to tu už neunesl. Eufemisticky řečeno tu nejsou šťastni, reálně řečeno bych řekl, že to tu nenávidí,“ popisuje situaci Pelikán.

Koronakrize jako příležitost. Nemůžeme být prosperující zemí s chudými občany, říká Středula

SDÍLET
sinfin.digital