Stonásobné lži, strach ze smrti, touha po senzaci. Proč tak snadno naletíme dezinformacím?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Neschválené vakcíny, zázračné léky, prázdné nemocnice… Proč tak snadno naletíme lžím, dezinformacím a konspiračním teoriím? Na vině jsou sociální instinkty. Stokrát opakovanou lež vnímáme jako pravdu, protože nadřadíme kvantitu informací jejich kvalitě. Máme strach ze smrti a chytáme se každé, i falešné naděje. Zvláště když nevěříme ve stát. Což v nás zároveň posiluje touhu po senzačních „neoficiálních“ zprávách.

Podle průzkumu agentury STEM dvě pětiny lidí na internetu věří smyšlenkám, včetně těm značně bizarním. Ale to ještě zdaleka není celý problém. Nepravdivé, cinklé a překroucené zprávy se šíří veřejnou debatou jako virus a kromě obvyklých podezřelých, tedy trollů, bláznů a extremistů, nemají čisté svědomí ani média, politici a celebrity, včetně lékařských. Když před rokem epidemie začínala, asi nikdo si neuměl představit, jakých dosáhne rozměrů. Už tehdy jsme však varovali před panikou. Tím spíše to platí dnes, kdy je situace kritická.

Vezměme třeba ruskou neprověřenou vakcínu Sputnik V. Jejím agentem, který nám ji vší svou nemalou mocí vnucuje (spolu s čínským Sinopharmem), je prezident Zeman. Činí se i ruská propaganda, která pracuje s prostoduchým, leč účinným schématem, že stokrát opakovaná lež se stane pravdou. Rusové kolem své vakcíny dělali od počátku velký humbuk a zahlcovali zpravodajství množstvím bombastických sdělení – mimo jiné od prosince tvrdili, že požádali o evropskou registraci, což se ale ve skutečnosti stalo až v první březnový čtvrtek.

Podle společnosti Semantic Vision mohutně tlačí ruskou vakcínu ve veřejném prostoru také dezinformační zdroje, kterým v uplynulém týdnu nahrála i některá seriózní média, jež publikovala zprávu, že Sputnik V schválila Evropská léková agentura (EMA). K ničemu takovému ale zatím nedošlo. Jak jsem psal už výše, Rusové tento týden teprve požádali o registraci vakcíny. Novináři, navyklí nějakým způsobem reflektovat dění, zapomněli na to, že Rusové lžou ráno, v poledne i večer a včas neodfiltrovali zrnko pravdy od kupy sena plné polopravd a nepravd. A kdo u nás ví, že v Rusku se s ní očkuje málo (situaci v Rusku s vakcínami pro INFO.CZ popsal Karel Svoboda) a že ji odmítá 62 % Rusů a jen 30 % ji chce

Kolem ruské vakcíny Sputnik V je v posledních týdnech hodně živo.
sinfin.digital