Tady si bitcoin nekoupíte. Budou banky určovat, za co můžeme utrácet své peníze?

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Pokud jste klientem Air Bank a chcete si koupit bitcoin, případně jinou kryptoměnu, máte smůlu. Banka nově všechny takové transakce automaticky zakazuje. Že se jedná o nešťastný krok z pohledu pečlivě budované komunikace proklientské banky, je zřejmé z reakcí naštvaných klientů. Nejde ale také o první krok k tomu, že finanční domy začnou omezovat, jak mohou jejich klienti se svými penězi zacházet?

„I banku můžete mít rádi,“ holedbá se Air Bank v notoricky známé televizní reklamě, kde si herec Tomáš Měcháček ukazuje prstem na všechny ty „staré, zpátečnické a tak trochu vyčůrané“ bankovní obry, zosobněné jeho reklamním kolegou. Nyní to vypadá, že se dravá banka ze skupiny PPF stala jedním z nich. Air Bank totiž svým zákazníkům přestala umožňovat, aby skrze ní nakupovali kryptoměny na světových burzách – a klienti jí to na sítích pochoptelně dávají pořádně „sežrat“. 

Air Bank změnu zdůvodňuje technikálií, od které zároveň jakoby dávala ruce pryč. Vinu hází na takzvanou korespondenční banku, v tomto případě rakouskou Raiffeisen Bank International (RBI), která zabezpečuje vypořádávání jejích zahraničních plateb. A protože RBI nedávno přijala rozhodnutí jakékoliv platby související s kryptoměnami z důvodu prevence praní špinavých peněz nadále neprovádět, klienti Air Bank mají s bitcoinem utrum. Nejspíš na trvalo.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jde Air Bank svým rozhodnutím s trhem, nebo proti němu?
  • Kam může takové jednání bank v budoucnu vést?
sinfin.digital