Temná ekonomická prognóza pro Česko velí k obraně úspor a útoku na výdaje

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Nejnovější makroekonomická prognóza ministerstva financí na letošní rok nevěstí nic dobrého – pochopitelně. Odhad celoročního ekonomického růstu Česka, či přesněji řečeno jeho zpomalení na 1,2 % (z loňských 3,3 %) a inflace odhadovaná na 12,3 % musejí v každém zodpovědném národohospodáři vyvolávat buď temné chvění, či nervozitou zesilovaný tlukot srdce. Pro vládu musí jít doslova o ledovou sprchu.

Aktuálně předpokládaná čísla jsou znatelně horší než ta, která se čekala a používala při tvorbě letošního „fialovského“ státního rozpočtu, tedy toho, co sněmovna schválila s deficitem 280 miliard korun zhruba před měsícem. V pesimistech může snad špetku útěchy vyvolávat fakt, že ekonomika (podle ministerské prognózy) přece jen mírně poroste; guvernér ČNB Jiří Rusnok ještě doslova před pár dny předvídal, že letošní růst HDP bude nulový, respektive že půjde o „černou nulu“, tedy o růst jen velmi mírně nad nulovou hodnotou.

Zcela neútěšné pocity naopak vyvolává fakt, že platný letošní rozpočet je dnes už opět v ohrožení, neboť se nejeví reálně, že by ve svých hlavních parametrech mohl být dodržen. Naopak, nikoho už nezneklidňuje fakt, že bude muset být opět (možná i vícekrát) opraven, tedy schvalován znovu, což se stává běžnou provozní technikálií, nikoliv však tragédií.

Jde nyní hlavně o to, o jakou opravu (či opravy) půjde. Ostatně – relativně brzkou – novelizaci letošního rozpočtu připouští ministr financí Zbyněk Stanjura vlastně už od okamžiku, kdy začalo být jasné, že vláda bude potřebovat vyšší výdaje, než se původně myslelo a to zejména kvůli příchodu uprchlíků z Ukrajiny, případně také v důsledku zdražování energií, jež rusko-ukrajinská válka může jen přiživit a zhoršit.

Mohlo by se říci, že data z uvedené nejčerstvější makroekonomické prognózy jsou jen jakási samoúčelná hausnumera, jimiž se nemá smysl zabývat v temném světle dnešní reality, v níž boj s pandemií vystřídala skutečná válka o Evropu po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Opak (pokud jde o domnělou akademičnost makroekonomických parametrů) je pravdou.

sinfin.digital