Už i na Hradě akceptovali vážnost situace. Udílení státních vyznamenání posunuli o rok

GLOSA VRATISLAVA DOSTÁLA | Kancléř prezidenta Vratislav Mynář ve čtvrtek konečně oznámil, že letošní akce k výročí vzniku Československé republiky se ruší, respektive odkládá na příští rok. Seznam vyznamenaných Hrad zveřejní 28. října na svém webu. Mynář na improvizované tiskové konferenci, během které nebyl dán prostor na dotazy novinářů, kritizoval pražského primátora Zdeňka Hřiba, který měl tradiční akci na Hradě označit za „párty pro papalášskou smetánku“.

Podle Mynáře by měl Hřib rezignovat. Pražský primátor v mezičase na kritiku kancléře reagoval na sociálních sítích. „Můj výrok o hladovém praseti se rozhodně netýkal vyznamenaných osobností, ale jarní nelegální zabijačky pana Mynáře. Ten má slova nepravdivě překroutil,“ napsal Hřib s tím, že původně plánované oslavy 28. října označil za ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu.

Mynář zdůraznil, že Hrad od začátku s ohledem na druhou vlnu koronaviru neplánoval raut nebo recepci. Letos se měla oslava konat pouze za účasti vyznamenaných a za přísných hygienických opatření. „Nebyli pozváni politici, ústavní činitelé, poslanci, senátoři, soudci nebo rektoři,“ uvedl kancléř prezidenta republiky. Nakonec se ale prezident Miloš Zeman rozhodl po konzultaci s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou akci přesunout na příští rok.

Což je dobře. Je jen škoda, že tak učinil po dlouhém váhání. Celá země čelí nebývale složité situaci, prakticky všichni se musejí dost radikálně omezovat, kromě hrozby covidu-19 lidé čelí existenčním problémům, budou krachovat firmy, řada lidí nebude mít na základní životní potřeby. Ve stejný čas, kdy nikdo nesmí de facto vytáhnout paty z domu, tedy pokud nemíří k lékaři, do práce, případně na nákup, by oslava na Hradě působila jaksi nepatřičně, a to bez ohledu na to, že by se všichni zúčastnění vystavovali značnému zdravotnímu riziku.

sinfin.digital