Články odjinud

Vláda krizi ustojí. Odpor veřejnosti je takticky i programově mělký. Komentář Vratislava Dostála

Vláda krizi ustojí. Odpor veřejnosti je takticky i programově mělký. Komentář Vratislava Dostála

Sněmovní hlasování o nedůvěře druhé vládě Andreje Babiše je ještě relativně daleko. Pokud se ale nestane cokoli nepředvídatelného, lze už teď prakticky s jistotou říct, že ho Babiš ustojí. V úterý premiéra podrželi komunisté, ve středu tak nejspíš učiní také sociální demokraté. Představit si dokonce lze, že bude Babiš vládnout do konce tohoto volebního období. Přesto je zjevné, že se mu začíná zužovat manévrovací prostor. Důsledky a souvislosti komentuje analytik INFO.CZ Vratislav Dostál.

Odpor veřejnosti proti Andreji Babišovi bude už jenom sílit. Zároveň se ale o víkendu ukázalo, že je v danou chvíli strategicky, takticky i programově mělký. Dokud nezačne stávkovat aspoň polovina republiky s tím, že vyžaduje předčasné volby, může být předseda hnutí ANO celkem v klidu. A navíc, chce to věrohodné lídry s jasným programem zaměřeným do budoucnosti. Třeba v Brně vystoupili na akci proti Babišovi politici TOP 09, Zelených a lidovců. Přitom TOP 09 i Zelení letos vypadli ze zastupitelstva, Zelení dokonce vůbec poprvé od roku 1990. Třetím do party byl kandidát lidovců do Senátu, který se ale nedostal ani do druhého kola. Jich se věru premiér obávat nemusí.

Jistě, v Praze to bylo jiné. Andrej Babiš ale stejně jako Miloš Zeman moc dobře ví, že Prahu mít nikdy nebude. Především ale ví, že jí nepotřebuje. Přesto je na jeho chování patrné, jak mu je narůstající odpor proti jeho osobě nepříjemný. Obzvlášť v situacích, kdy je donucen improvizovat, vypadává z role. Je nervózní. A nic na tom nemění řeči o tom, jak mu protesty dodávají sílu. Opak je totiž pravdou. Moc dobře totiž musí vědět, že v momentě, kdy se odpor přelije také do periferních oblastí republiky, bude to počátek jeho konce. Jeho nejistotu lze ilustrovat také na tom, jak se vyhýbá konfrontaci s veřejností i novináři. Květiny na Národní proto raději 17. listopadu přinesl hluboko v noci, a třeba v úterý pro jistoru utekl před novináři po jednání s lídry KSČM.

Nezbývá mu také, než celou kauzu rámovat jako střet s novinářskými hyenami, které pronásledují jeho rodinu. Zároveň jak kolovrátek donekonečna opakuje, kterak je to celé vymyšlené, vykonstruované na zadání jakýchsi temných sil, jež se brání jeho vstupu do politiky. Stylizuje se do role vyvoleného, který jediný může zavést v zasviněném chlívku pořádek, navíc má dostatek schopností, prostředků a sil rozmetat kompletní polistopadovou korupční hydru. Proto si také dovolí téměř až psychopaticky do kamer lidem vzkazovat, že nikdy neodstoupí a „něch si to všichni zapamatují“. Je zhola nepředstavitelné, že si vůbec někdo dovolí něco podobného v demokracii říct, ještě výmluvnější byl ale Babišův výraz ve tváři a tón, jakým tyto skandální věty pronesl.

Svízel opozice spočívá v tom, že si to Babiš může ve vztahu ke svým voličům ještě pořád dovolit. Politiku – aspoň tak to tvrdí – dělá v jejich zájmu a oni mu to zatím věří. Příčina je prostá: je tady ještě pořád dost lidí, kteří subjektivně prožívají polistopadovou redistribuci bohatství jako bezprecedentní krádež a nespravedlnost. A bylo by bláhové si myslet, že Babišovi neodpustí peripetie, jež se týkají padesátimilionové dotace, když se tady v jejich očích a za vlád ODS a ČSSD rozkradly miliardy. Přesně to napsal dneska poslanec ČSSD Roman Sklenák na sociální sítě: „Topolánkova a Nečasova vláda zvýšily minimální mzdu za sedm let o 45 Kč (sic!), Sobotkova a Babišova vláda za pět let o 4 850 Kč.“ Pokud si to dáte celé dohromady, je vymalováno.

Babiš si mazaně aspoň zčásti osvojil konzervativní levicový program a luxuje sociálním demokratů a komunistům elektorát. Paradoxně je tak drží v šachu a nutí k účasti na společném vládnutí. Celé to sice může skončit jejich marginalizací, horko těžko ale mohou obě formace v danou chvíli tvrdit, že hájí zájmy svých tradičních voličů, a zároveň nehlasovat pro navyšování nejen minimální mzdy, ale také důchodů, anebo pro slevy na jízdném či zdanění církevních restitucí. K tomu všemu má navíc Babiš v záloze Okamurovu SPD, což mu umožňuje současného koaličního partnera efektivně vydírat. I proto ČSSD nakonec nejspíš ve vládě zůstane. V neposlední řadě má Babiš pojistku na Hradě. Zeman ho opět podrží a nezdá se, že by se to mělo v nejbližší budoucnosti měnit.

Přesto všechno je zjevné, že se Babišův manévrovací prostor bude už jen zužovat. A to nejen kvůli sílícím protestům. Výsledky posledních voleb totiž naznačují, že hnutí ANO už nemá kam expandovat. A pokud bude vinou predátorských praktik – které si předseda hnutí ANO a premiér osvojil v byznyse i ve vztahu ke svým partnerům – sílit marginalizace ČSSD a KSČM, může už po příštích volbách zjistit, že se ocitl v izolovaném postavení. Předobrazem mu budiž Brno: Petr Vokřál zde sice volby vyhrál, přesto musel právě dneska předat vládu nad městem Markétě Vaňkové z ODS. Babiše něco podobného dost možná čeká po příštích volbách sněmovních. I kdyby je vyhrál, záhy po nich může zjistit, že už nemá s kým vládnout.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818