Vláda se pouští na tenký led, chce zdanit energetické firmy a banky zpětně

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | „Daň z neočekávaných zisků“ je kontroverzní koncept. Daleko čistší, jednodušší a férovější by bylo regulovat marže, což zákon umožňuje. Ale dobrá, vláda se rozhodla jít touto trnitou cestou. Avšak přes čáru je návrh, kterým se pochlubila pirátská místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová: zabavit peníze energetickým firmám a bankám retroaktivně. Tohle si přímo říká o ústavní žalobu.

Na twitterovém účtu pirátské místopředsedkyně sněmovny Olgy Richterové se včera objevilo radostné sdělení: „Podařilo se prosadit náš návrh, aby windfall tax platila také pro rok 2022, což žádali i ekonomové. Bankovní a energo sektor má neočekávané zisky kvůli válce, jde to z kapes občanů a tam se mají peníze vrátit. Proto Piráti s windfall tax na jaře po vzoru západních zemí přišli.” 

Příspěvek vyvolal množství nesouhlasných reakcí. Například ex-ministr financí Miroslav Kalousek napsal: „To nemůže projít u Ústavního soudu. Smutné na tom je to, že Vy to víte.“

Nepodařilo se zjistit, jací slovutní ekonomové navrhují zpětné zdanění firem. Ale že něco takového by opozice s chutí napadla u Ústavního soudu, je takřka jisté. Paradoxem je, že koalice právě dokončuje odinstalování nesmyslné elektronické evidence tržeb. Ani tento Babišův hloupý nápad však nebyl zdaleka tak šílený jako pokus zrekvírovat někomu zisk na základě retroaktivní právní normy.

Celá konstrukce „windfall tax“, kdy se počítají průměrné zisky za minulé roky, porovnávají se s těmi současnými a přebytek se daní 60 %, je hodně kostrbatá. Je otázkou, kolik nakonec opravdu vynese. Ale úvaha o tom, že se neuplatní pouze na roky 2023-2025, jak je nyní navrhována, ale zpětně i za letošek, ta by měla vynést diskvalifikaci ze seriózní politické debaty. Tohle by nevymysleli ani Babiš se Schillerovou a Havlíčkem dohromady. I ministr financí Zbyněk Stanjura byl původně proti:

„Evropské řešení umožňuje danit už rok 2022, což v našem právním pořádku není možné, proto ústavní právníci řeší, jak se k tomu postavit. Já bych byl spíš opatrný, takže bych šel až na 1. leden 2023. My ale zvolíme formu záloh, takže rozpočtově je vlastně jedno, zda to bude daň za rok 2022, nebo záloha podle výsledku tohoto roku. Opatření na maximální ceny je platné od 1. prosince letošního roku,“ uvedl zkraje října v rozhovoru pro Deník. 

sinfin.digital