Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vláda v demisi i předčasné volby. 5 scénářů po rezignaci Sobotky. Analýza Vratislava Dostála

Sobotkův relativně překvapivý tah s demisí vlády vytváří prostor pro přeskupení sil a vznik nových aliancí. Jisté je po dnešku ale jen toto: Sobotka myslí svůj střet s Andrejem Babišem vážně, je prakticky vyloučeno, že by s ním po volbách seděl v nějaké nové budoucí vládě. Předseda sociálních demokratů vsadil vše na jednu kartu a bude sněmovní volby vykreslovat jako střet, který rozhodne o charakteru české demokracie. Těžko odhadnutelné ovšem nyní je, co se bude dít do voleb. V tomto ohledu platí, že Sobotka vyklidil téměř veškerý prostor prezidentovi Zemanovi. Avšak i on musí své kroky nejen ve vztahu k předsedovi hnutí ANO zvažovat s maximální opatrností: nehraje se totiž pouze o vítěze sněmovních voleb, nýbrž také o jméně budoucího prezidenta.

V tomto ohledu je Sobotkův krok riskantní a mazaný zároveň: je to totiž právě Zeman, kdo nyní musí jednoznačně s kůží na trh. Budou pro něj i nadále skandály předsedy hnutí ANO akceptovatelné a tudíž si ho bude předcházet jako dosud a potvrdí trend posledních měsíců, tedy že spolu tvoří jakýsi tandem? V takovém případě je možné si představit, že ho Zeman pověří sestavením vlády.

Vláda Babiše

Otázka je, proč by dal předseda hnutí ANO před kampaní podobnému dobrodružství přednost. Poslanecké kluby hnutí ANO, KSČM a Úsvitu, i pokud k nim připočteme nezařazené, totiž disponují v součtu jenom čtyřiadevadesáti poslanci. K většině jim tedy chybí sedm hlasů a s kýmkoli ostatním by nejspíš počítat Babiš nemohl. A vládnout bez důvěry by se mu mohlo nakonec vymstít, leda že by vsadil na to, že svými lidmi obsadí ministerstva a jejich agendu využije v předvolební kampani.  

Vláda úředníků

Co když ale Zeman usoudí, že je pro něj nadále nemožné Babiše ve veřejném prostoru hájit a rozhodne se ho obětovat? V takovém případě můžeme očekávat scénář, který si Zeman vyzkoušel už po pádu vlády Petra Nečase: bez ohledu na rozložení sil v dolní komoře bude preferovat vznik úřednické vlády, která bude – stejně jako ve výše zmíněné první variantě – do voleb vládnout bez důvěry většiny v dolní komoře. Ne že by to byl nějaký problém, úřednická vláda Jiřího Rusnoka důvěru sněmovny také nezískala.

Nová většina

Pak je tu ale třetí scénář: Bohuslav Sobotka se v reakci na dnešní rozhodnutí pokusí na půdě dolní komory hledat spojence, s nimiž by dal dohromady novou většinu bez Babiše. Reakce Petra Fialy a Miroslava Kalouska tomu sice v tuto chvíli pranic nenasvědčují, přesto může Sobotkův tah proti Babišovi alespoň teoreticky počítat se vznikem nové většiny v Poslanecké sněmovně. ČSSD, ODS, TOP a KDU-ČSL dohromady disponují většinou 106 hlasů. Pokud začne ve vhodný moment Sobotka do médií prohlašovat, že má na půdě dolní komory novou většinu, těžko by to mohl Zeman ignorovat.

Předčasné volby

Nakonec si lze také představit, že se ke všem tradičním stranám, tedy k ČSSD, TOP 09, ODS a KDU-ČSL připojí také třeba komunisté a budou všichni společně volat po předčasných volbách. K jejich vypsání je potřeba nalézt v Poslanecké sněmovně třípětinovou většinu a tou všechny tradiční formace dohromady disponují. Otázkou je, kdo by z tohoto scénáře nakonec nejvíc těžil. Nicméně, i varianta vypsání předčasných voleb, navzdory faktu, že do těch řádných zbývá půl roku, existuje.

Vláda v demisi

Nakonec si lze také představit to, že Zeman bude nějakým způsobem s přijetím demise otálet a nakonec celá koaliční krize vyzní do ztracena a Sobotkova vláda v demisi dovládne do řádných voleb. Premiér by mohl říkat, že udělal pro dobré jméno sociálních demokratů maximum, Babiš by zůstal ministrem financí a opozice by tvrdila, že to celé bylo – tak jako vždycky – jedno velké divadlo. Bylo by to sice bizarní, leč představitelné je v české politice už téměř cokoli.   

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744