Zachrání plukovník Prymula generála Babiše?

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Druhá vlna koronaviru vládě na rozdíl od jarní premiéry příliš „nepřeje“. Před půl rokem jí v boji s virem důvěřovala většina lidí, dnes se jí o tom může jen zdát. Podle posledního výzkumu agentury Behavio až třetinu „věřících“ ztratila a čísla nejsou přívětivá ani pro vládní ANO a premiéra Andreje Babiše. Je tu jedna světlá výjimka: ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Plukovníkovi, kterého po rezignaci Adama Vojtěcha ze zálohy povolal Babiš, i nyní podle aktuálního průzkumu European National Panels věří každý druhý Čech. To z něj znovu dělá „generála“ koronaviru, jakým byl i na jaře. I tehdy jasně zastiňoval svého předchůdce (a tehdejšího šéfa) v čele ministerstva zdravotnictví Vojtěcha: podle čísel Kantaru z konce května mu věřilo 37 procent lidí, zatímco Vojtěchovi šest. Řekněme, že lidé chtěli spíš „péči“ epidemiologa než zpěváka, což není úplně iracionální. 

Pravda, Prymula občas mluvil víc, než musel, když v rámci raketově nabyté popularity neuměl odmítnout žádný rozhovor. Právě jeho komunikace se ale po podzimním „převzetí“ koronaviru výrazně zlepšila. Začalo to už jeho hojně diskutovaným projevem. Prymula určitě není žádný Honza Werich, co se rád nadnáší na vlastních moudrých slovech, se svou poker face ale nové restrikce veřejnosti věcně vysvětluje. V době, kdy je mnozí na základě vlastních „alternativních faktů“ odmítají s tím, že u nich se žádná nákaza určitě nešíří, je to jedině dobře; Prymula je vyvedl z omylu, když dodal data.

sinfin.digital