Nepolitik Prymula ukázal, že mluví lépe než politici. Některá opatření teď dávají větší smysl

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Jen těžko si lze třeba v Německu představit situaci, kdy ze všech televizí mluví ministr zdravotnictví a nikoliv premiér či prezident. Roman Prymula ovšem dnes v projevu ukázal, že to v českých podmínkách nemusí být úplně špatně. 

Prymula na začátku svého projevu prokázal poměrně zásadní velkorysost, kdy se omluvil za současnou krizi. „Ano, možná jsem nebyl v létě dostatečně důrazný a netrval jsem na opatřeních, která by nás chránila před druhou vlnou. Možná jsem měl více apelovat na lidi, tak jako to umí jiní. Neudělal jsem to a omlouvám se vám za to. Mým oborem je medicína a epidemiologie. Nejsem bezchybný,“ řekl. Samozřejmě všichni víme, že popel na hlavu si měl sypat úplně někdo jiný, ale Prymulův krok je třeba ocenit.

Zjevně si na rozdíl od svého „šéfa“ uvědomuje, že omluva je na místě a je ochoten vzít vinu na sebe, přestože jemu toho zase tolik vytknout nemůžeme. V minulosti nebezpečí, které COVID představuje, nikdy nebagatelizoval, a naopak čelil tvrdé kritice, že to se svými prohlášeními přehání. Skutečnost nelakuje na růžovo ani nyní, ale máte z něj alespoň pocit, že ví, o čem mluví.

„Není pravda, že volba stojí mezi ekonomikou a zdravím. Ekonomika funguje, jen když je epidemie pod kontrolou, nejsou plné nemocnice a lidé se ze strachu před virem nezavírají doma,“ uvedl s tím, že epidemii bez hospodářských a společenských škod prostě zastavit nelze. Nikdy a nikde na světě.

Pět fází smutku premiéra Babiše a země v rukách šílence

sinfin.digital