Zapomeňte na Prymulu a kámoše z hotelu. Nejvyšší metál nechal Zeman Babišovi

GLOSA PETRA HOLCE | Prezident Miloš Zeman na to sice poslední dobou nevypadá, zažil ale tři velké dny. V úterý oznámil, že nebude v ministerské funkci držet Romana Prymulu, který odmítl rezignovat na žádost premiéra Andreje Babiše po své „poslední večeři“ v zavřené restauraci na Vyšehradě. Ve středu skoro promluvil k národu a rozdal sváteční metály. A dnes to celé završuje jmenováním Jana Blatného novým ministrem zdravotnictví.

Zeman všem znovu připomněl, kdo tady vládne. Zapomeňme na to, že ve středu kromě svých kamarádů „na dálku“ vyznamenal právě i Prymulu, který se dnes poroučí z funkce. Svému oblíbenci to prezident slíbil už na jaře a majiteli Top Hotelu Vladimíru Dohnalovi zase metál prostě dlužil za to, že u něj kdysi oslavil své volební vítězství. Dluhy se přece mají platit a nejlíp z eráru, ne? Na rozdíl od peněz je výhodou státních metálů, že jich máte vždycky přesně tolik, kolik potřebujete. Co na tom, že pak, podobně jako peníze, nemají žádnou hodnotu.

Zapomeňme tentokrát i na prezidentův sváteční projev. Obyčejně z nich dělal tradiční vendettu všem odpůrcům, tentokrát byl ale smířlivý. A díkybohu i krátký. I jemu nejspíš stačí současná koronakrize a nepotřeboval k ní přidávat ještě další, když mu chce metál z minulých let vracet už i Daniel Hůlka. To nejdůležitější se nicméně odehrálo v úterý. To Zeman v Lánech přijal Babišova kandidáta na ministra zdravotnictví Jana Blatného a potom oznámil, že ho ve čtvrtek jmenuje do vlády.

Prezident tím na nějaký čas utnul naděje opozice na všechny možné krizové a úřednické vlády bez Babiše a nejspíš i sny Miroslava Kalouska na předčasné volby. Za Zemanem se táhne trochu méně ústavní stopa šprajců a opozice i někteří komentátoři proto doufali, že se šprajcne i teď a prostě odmítne Prymulu odvolat. Tím by určitě zažehl vládní krizi. Zaprvé by brutálně ponížil Babiše, jenž by musel reagovat a dokázat, že není slaboch. A zadruhé by se ČSSD musela nějak postavit ke svému ultimátu, že pokud Prymula zůstane ministrem, nebudou ve vládě její ministři. A víme, jak něco takového dopadá.

Ohniska covidových dezinformací. Proč je stát nechává být?

Ano, za ČSSD se táhne stopa pošlapaných „ministerských“ ultimát, všichni si pamatujeme její hrdý „odchod z vlády“ kvůli loňskému nejmenování Michala Šmardy ministrem kultury. Jenže po nedávném debaklu strany v krajských i senátních volbách se časy změnily; i v Lidovém domě začínají chápat, že se jejich strana stává pro voliče zbytečná a že by po příštích volbách taky mohl přijít definitivní konec ve sněmovně. Další potupu vlastní rukou teď proto sociální demokracie určitě nepotřebuje.

A časy se změnily i pro Babiše. Zatímco z jarní vlny koronaviru vyšlo ANO v průzkumech (až rekordně) silné, podzim mu nepřeje. Ponechme teď stranou zatím jediný průzkum volebních preferencí od Kantaru, podle nějž ANO výrazně oslabilo – v průzkumech jsou vždy důležité dlouhodobější trendy. Důležitější je, že Česko dnes skutečně zažívá krizi a Babišova vláda na podzim poztrácela část důvěry veřejnosti, kterou ještě v létě měla. A podobné momenty mívají v politice magickou moc – najednou jste bezmocní.

I proto si pomyslný nejvyšší metál od Zemana odnáší právě Babiš, ačkoli jeho jméno nefiguruje na onom méně důstojném seznamu oceněných. Odvoláním Prymuly a jmenováním Blatného prezident potvrdil, že na Babiše dál sází a opozice si bude muset svůj boj vybojovat sama. Lékař a náměstek šéfa brněnské fakultní nemocnice Blatný se navíc těší respektu nejen u doktorů, ale i nevládních stran, čímž Babiš ukázal, že umí do vlády dostat uznávaného odborníka. Zeman se tentokrát ve svátečním projevu opozici nevysmál, jak bývá jeho zvykem. Den předtím i den poté ji trefil jinak a hůř.

Člověk mnoho vydrží, má-li cíl

SDÍLET
sinfin.digital