Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman nemůže spor se Sobotkou vyhrát. Tahá za kratší konec. Komentář Vratislava Dostála

Zeman nemůže spor se Sobotkou vyhrát. Tahá za kratší konec. Komentář Vratislava Dostála

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka se v pátek vrátil k původně zvažovanému kroku: prezidentu republiky Miloši Zemanovi navrhl odvolání předsedy hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše z vlády. Jeho již několikátý obrat, který přispívá k oprávněnému znechucení veřejnosti z politiky, nechť každý posoudí sám. Leč zdůraznit musíme především to, že Česká republika je parlamentní demokracií a že to byla Poslanecká sněmovna, která schválila už v polovině března hlasy poslanců TOP 09, ODS, téměř všech komunistů, většiny lidovců a dvou třetin sociálních demokratů usnesení, které vyzývalo ministra financí, aby do konce dubna věrohodně vysvětlil kauzu jednokorunových dluhopisů. Pokud se tak nestane, píše se v usnesení, má z toho premiér vyvodit důsledky. Přesně tak Sobotka činí: Babiš podle něj nevyvrátil podezření z daňových úniků, a proto hledá cestu, jak ho odvolat. Připusťme, že si nepočíná zrovna obratně. Podstatné je ale nyní toto: návrh na odvolání Babiše z vlády má dvě základní roviny: politickou a ústavní.

A přestože bude prezident na veřejnosti prostřednictvím svého mluvčího kličkovat, a Jiří Ovčáček to už předvedl v přímém přenosu ČT24, Ústava v tomto ohledu hovoří jasnou řečí: „Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.“ I když bude prezident odvolání ministra financí oddalovat, podle všech ústavních expertů by měl jednat v řádu dnů, nikoli týdnů nebo dokonce měsíců. Přesto neexistuje důvod si nemyslet, že se Zeman bude chovat zase svévolně a po svém.

Avšak podle ústavního právníka Jiřího Přibáně z Cardiff Law School může zdržovat jen do okamžiku, než na něj bude podána ústavní žaloba. „Lhůty v Ústavě České republiky neexistují, ale předpokládá se, že prezident bude jednat bezodkladně, takže podzim, tedy zdržování až do řádného termínu voleb, nepřipadá v úvahu. Zeman je určitě schopen vyvolat ústavní krizi, ale ten spor nemůže vyhrát. Jiná věc je, že mu to politicky nejspíš neuškodí,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ Přibáň. Jednoduše řečeno: Sobotka se bude muset nejspíš obrátit na Ústavní soud a už teď můžeme říct, že kompetenční spor s Hradem vyhraje.

Druhá rovina celé šlamastiky je ryze politická. A můžeme jen doufat, že se celý spor co nejdřív vrátí tam, kam bytostně patří: na půdu Poslanecké sněmovny. V tomto ohledu je potřeba ze všeho nejdřív připomenout, že Sobotka svým návrhem na odvolání Andreje Babiše z vlády porušil koaliční smlouvu mezi sociálními demokraty, lidovci a hnutím ANO. V ní se sice uvádí, že všechny strany respektují ústavní právo premiéra navrhovat prezidentu republiky jmenování a odvolání členů vlády, avšak ten musí pro takový krok hledat podporu příslušné koaliční strany.

„Předseda příslušné koaliční strany může předsedovi vlády podat návrh na odvolání a jmenování člena vlády nominovaného za tuto stranu. Další postup o takovém návrhu podléhá dohodě předsedy vlády s předsedou příslušné koaliční strany s tím, že předseda vlády by měl návrh předsedy příslušné koaliční strany respektovat,“ píše se dále v koaliční smlouvě.

Nejen že se nic podobného mezi premiérem a předsedou hnutí ANO neodehrálo, ale Sobotka se z vlády snaží vystrnadit přímo předsedu jedné z koaličních stran, navíc proti jeho vůli. Koalice tím de facto přestala definitivně existovat. Leda že by hnutí ANO, jehož vnitřní poměry ale připomínají leccos, jenom ne standardní demokratické prostředí, svého předsedu obětovalo. Nic takového tudíž nestane, jde o zcela fantaskní scénář. O dost pravděpodobnější je, že hnutí ANO zareaguje odchodem všech svých ministrů z vlády.

V takovém případě bychom se octli ve zcela nové politické konstelaci. A scénářů, které by do podzimního termínu voleb měly potenciál stabilizovat a zpřehlednit politický terén, si lze představit několik. Základní jsou dva: spěšně uspořádané předčasné volby, po kterých volá ODS, anebo vznik menšinové vlády, kterou by v dolní komoře podpořila tradiční pravice. Pro úplnost dodejme, že druhá varianta může znamenat buď vznik jednobarevné vlády sociálních demokratů, anebo menšinovou dvoukoalici složenou z ČSSD a KDU-ČSL.  

Stát se může ale také cokoli jiného. Zkušenost posledních dnů by nás měla vést k maximální obezřetnosti, předpovídat totiž dneska cokoli v české politice s výhledem více než několika dnů se zdá být zhola nemožné. Přesto bychom už brzo mohli aspoň odhadovat, na jakém půdorysu budou vznikat nové aliance. Občanská demokratická strana chce svolat mimořádnou schůzi sněmovny kvůli uniklým nahrávkám Andreje Babiše, na kterých předseda hnutí ANO domlouvá s redaktorem Mf Dnes zveřejnění článků o jeho politické konkurenci. A podle reakcí zástupců tradičních formací lze čekat, že se Babiš dostane ve sněmovně opět do izolace.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744